11.524 de teste realizate în ultimele 24 de ore, 2.156 de cazuri noi, din care numai 36 în județul Constanța

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.156 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. În județul Constanța au fost depistate numai 36 de cazuri noi.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13166392,04
2.Arad15050371,71
3.Argeș19756441,58
4.Bacău17828811,72
5.Bihor19189422,15
6.Bistrița-Năsăud7915281,4
7.Botoșani9118351,64
8.Brașov272911002,69
9.Brăila9021141,94
10.Buzău8745180,87
11.Caraș-Severin7227282,28
12.Călărași6849271,33
13.Cluj33377463,86
14.Constanța28629362,72
15.Covasna5369111,24
16.Dâmbovița15899241,7
17.Dolj16599311,74
18.Galați17832432,43
19.Giurgiu6957101,52
20.Gorj5427170,92
21.Harghita5588140,72
22.Hunedoara12736241,85
23.Ialomița7343131,43
24.Iași298941101,29
25.Ilfov270321054,38
26.Maramureș12212682,62
27.Mehedinți5358201,09
28.Mureș16007381,33
29.Neamț11969231,48
30.Olt10171340,72
31.Prahova25269681,34
32.Satu Mare7741341,7
33.Sălaj6714371,83
34.Sibiu17928391,66
35.Suceava17424801,9
36.Teleorman8522121,69
37.Timiș298631594,52
38.Tulcea5854211,46
39.Vaslui11441441,77
40.Vâlcea10605841,52
41.Vrancea7502110,79
42.Mun. București1122537033,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe2974*-296 
 TOTAL693.6442.156 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 509 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 17.221 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.01.2021 (10:00) – 17.01.2021 (10:00) au fost raportate 57 de decese (41 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Galați, Hunedoara, Iași, Mureș, Olt, Sălaj, Sibiu, Suceava,  Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 20 decese la categoria de peste 80 de ani.

55 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.552. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.164.549 de teste RT-PCR și 43.083 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.524 de teste RT-PCR (6.529 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.995 la cerere) și 3.392 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 37.146 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.426 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.554 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 84 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.541 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 ianuarie, 5.337 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 924.857 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Până astăzi, 17 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 693.644 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 622.414 pacienți au fost declarați vindecați.

Constanta-financiara-sigla-jpg
sprijina-jurnalismul-independent

Leave a Reply

Your email address will not be published.