158 de cazuri noi de coronavirus în România

coronavirus (3)

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 158 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr.JudețNumăr de cazuri
confirmate
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența  înregistrată
la 14 zile
1.Alba2117610,64
2.Arad2359620,20
3.Argeș27310150,39
4.Bacău2601520,14
5.Bihor2918340,45
6.Bistrița-Năsăud1185300,25
7.Botoșani1413630,22
8.Brașov4360480,41
9.Brăila1325720,29
10.Buzău1254820,23
11.Caraș-Severin1142790,50
12.Călărași1003510,20
13.Cluj5741030,53
14.Constanța4287170,29
15.Covasna852400,37
16.Dâmbovița2244750,19
17.Dolj2656730,18
18.Galați27571270,28
19.Giurgiu1099830,22
20.Gorj920000,10
21.Harghita825400,21
22.Hunedoara2284420,25
23.Ialomița1074940,19
24.Iași4232050,24
25.Ilfov45020110,43
26.Maramureș2034840,18
27.Mehedinți831600,27
28.Mureș2388540,27
29.Neamț18893100,37
30.Olt1456030,22
31.Prahova35147220,45
32.Satu Mare1296000,14
33.Sălaj1092020,26
34.Sibiu2643640,52
35.Suceava2415410,16
36.Teleorman1366410,23
37.Timiș5424060,33
38.Tulcea841910,42
39.Vaslui1593110,16
40.Vâlcea1638240,28
41.Vrancea1066510,21
42.București183265390,39
43.Cazuri noi nealocate pe județe    484*-64 
 TOTAL1.077.584158 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 93 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 30.276 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.05.2021 (10:00) – 30.05.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 de decese (18 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Giurgiu, Ialomița, Mehedinți, Neamț, Prahova,  Sibiu, Timiș, Tulcea, Vâlcea și Municipiul București.

7 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna august a anului 2020, 1 în septembrie 2020, 2 în noiembrie 2020, 1 în luna martie 2021 și 2 în luna aprilie a acestui an, în județele Bacău și Neamț.

Dintre cele 29 de decese, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

28 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.372. Dintre acestea, 443 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.891.479 de  teste RT-PCR și 1.159.835 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.765 de teste RT-PCR (3.998 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.767 la cerere) și 5.208 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 6.623 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.727 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 32.649 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane. În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 383 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Până astăzi, 30 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.584 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.039.173 de pacienți au fost declarați vindecați.

Puteți urmări știrile Constanța 100% și pe Facebook, și pe Google News.

energia residence
sprijina-jurnalismul-independent

Leave a Reply

Your email address will not be published.