211 de decese puse pe seama coronavirusului au fost raportate azi. A murit și un copil de 1 an

211 de decese puse pe seama coronavirusului au fost raportate azi în România, de Grupul de Comunicare Strategică.

Astfel, în intervalul 02.12.2020 (10:00) – 03.12.2020 (10:00) au fost raportate 211 de decese (125 bărbați și 86 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9  ani, 2 decese la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 23 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 49 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 64 decese la categoria de peste 80 de ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Copilul care a decedat avea 1 an, era din județul Argeș și avea probleme de sănătate.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.156. Dintre acestea, 1.252 sunt internate la ATI. 

Până astăzi, 3 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 492.211 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 381.001 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.661 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba102241284,38
2.Arad116221624,74
3.Argeș144621674,74
4.Bacău134331262,58
5.Bihor144571733,41
6.Bistrița-Năsăud5945582,37
7.Botoșani63991082,46
8.Brașov196022305,38
9.Brăila5879693,02
10.Buzău6714562,17
11.Caraș-Severin4945382,47
12.Călărași4584743,2
13.Cluj225743995,82
14.Constanța183003187,15
15.Covasna4257332,16
16.Dâmbovița117991513,15
17.Dolj125601332,88
18.Galați10996763,22
19.Giurgiu4261932,85
20.Gorj4440361,32
21.Harghita4731341,17
22.Hunedoara91001183,41
23.Ialomița4910963,67
24.Iași208393162,91
25.Ilfov161382427,12
26.Maramureș8787702,37
27.Mehedinți4098632,37
28.Mureș12311863,2
29.Neamț9500531,68
30.Olt75741111,19
31.Prahova196441423,55
32.Satu Mare5785993,51
33.Sălaj5582212,36
34.Sibiu14356695,78
35.Suceava133671261,81
36.Teleorman57381052,36
37.Timiș196372874,00
38.Tulcea3856482,6
39.Vaslui79641082,09
40.Vâlcea8197902,6
41.Vrancea57211151,6
42.Mun. București698217675,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe71021867 
 TOTAL492.2117.661 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.353 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 11.876 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.170.013  teste. Dintre acestea, 32.120 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.420 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.700 la cerere.

Pe teritoriul României, 44.965 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.191 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.826 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.180 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 813 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 decembrie a.c., 6.124 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.021.420 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

energia residence
Zen Residence
comprest util asfalt dobrogea



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Coronavirus în Constanța: incidența scade, carantina se prelungește

Thu Dec 3 , 2020
Prefectura Constanța va anunța astăzi, la ora 14.00, prelungirea carantinei în municipiul Constanța. Prefectul Silviu Coșa va susține o conferință de presă. Tot astăzi, instituția a anunțat că numărul de cazuri a scăzut. Incidența a ajuns la 10,54, adică aproximativ cât a fost pe 27 noiembrie. La nivelul județului, incidența […]
coronavirus constanța