24.726 de teste RT-PCR, 2.901 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.901 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr.JudețNumăr de cazuri
confirmate(total)
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența  
înregistrată la 14 zile
1.Alba13683621,48
2.Arad15593731,06
3.Argeș20148510,78
4.Bacău18509621,18
5.Bihor19906701,44
6.Bistrița-Năsăud8161170,98
7.Botoșani9688511,52
8.Brașov284991362,18
9.Brăila9262200,94
10.Buzău8922190,48
11.Caraș-Severin7601481,44
12.Călărași7092180,85
13.Cluj351481642,61
14.Constanța29700771,7
15.Covasna5510140,68
16.Dâmbovița16424611,07
17.Dolj17262761,16
18.Galați18666711,41
19.Giurgiu7244361,09
20.Gorj5690520,84
21.Harghita5775180,62
22.Hunedoara13439871,41
23.Ialomița7581220,92
24.Iași309641060,63
25.Ilfov282251302,57
26.Maramureș133121202,56
27.Mehedinți5525100,76
28.Mureș16530341,01
29.Neamț12571691,27
30.Olt10493400,5
31.Prahova25883750,93
32.Satu Mare8259551,6
33.Sălaj7096321,87
34.Sibiu18371291,14
35.Suceava185921491,85
36.Teleorman8894471,16
37.Timiș318822513,31
38.Tulcea6043200,85
39.Vaslui11889321,06
40.Vâlcea10953311,16
41.Vrancea7706270,52
42.Mun. București1171064882,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe1716*-149 
 TOTAL721.5132.901 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

incidenta-28-ianuarie

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 682 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Citește și: Mai puține cazuri de coronavirus în Constanța. Incidența: 1,70

Până astăzi, 18.105 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.01.2021 (10:00) – 28.01.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (57 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Citește și: România începe vaccinarea cu Moderna. Atenționări, precauții speciale, reacții adverse

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.687. Dintre acestea, 989 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.379.447  teste RT-PCR și 102.101  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.726 de teste RT-PCR (15.905 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.821 la cerere) și 6.568 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 121 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 28 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 42.062 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.502  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.560 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

Până astăzi, 28 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 721.513 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 666.001 pacienți au fost declarați vindecați.


Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

GENIUS LOCI - program cultural european în Constanța, la Teatrul de Stat

joi ian. 28 , 2021
În săptămâna care urmează, Teatrul de Stat Constanța invită publicul constănțean să urmărească evenimente online ale proiectului cu cofinanțare europeană GENIUS LOCI (SPIRITUL LOCULUI), care face parte din Programul cultural european Europa Creativă. Este continuarea primului proiect european în care Teatrul de Stat Constanța a fost implicat, în 2018, „Legende […]
teatrul de stat constanta genius loci

V-ar putea interesa și: