26.443 de teste RT-PCR, 1.422 cazuri noi. Numai 36 în județul Constanța

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.422 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr.JudețNumăr de cazuri
confirmate (total)
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența  
la 14 zile
1.Alba20746481,57
2.Arad23379171,16
3.Argeș26778671,08
4.Bacău25796270,74
5.Bihor28667341,38
6.Bistrița-Năsăud11673120,94
7.Botoșani13950210,56
8.Brașov43104841,25
9.Brăila13068150,93
10.Buzău12325160,69
11.Caraș-Severin11102341,48
12.Călărași9913200,76
13.Cluj56596671,72
14.Constanța42414361,02
15.Covasna8318111,28
16.Dâmbovița22230130,71
17.Dolj26246370,83
18.Galați27163321,00
19.Giurgiu10871170,81
20.Gorj913520,31
21.Harghita8069230,92
22.Hunedoara22595261,13
23.Ialomița10635100,83
24.Iași41870470,66
25.Ilfov44522451,77
26.Maramureș20193170,39
27.Mehedinți8152170,89
28.Mureș23541461,34
29.Neamț18496380,79
30.Olt14332300,65
31.Prahova343591011,35
32.Satu Mare1285070,52
33.Sălaj1076781,07
34.Sibiu25960401,40
35.Suceava23930170,33
36.Teleorman13488191,14
37.Timiș53693521,41
38.Tulcea8259130,75
39.Vaslui15786110,48
40.Vâlcea16145240,97
41.Vrancea10504290,75
42.Mun. București1813712171,90
43.Cazuri noi nealocate pe județe    958-25 
 TOTAL1.063.949 1.422

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 293 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 28.799 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.05.2021 (10:00) – 07.05.2021 (10:00) au fost raportate 89 de decese (41 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.970. Dintre acestea, 1.041 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.472.840 de  teste RT-PCR și 946.686 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.443 de teste RT-PCR (13.337 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.106 la cerere) și 12.046 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 21.725 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.231 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.949 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 129 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.541 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 759 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Până astăzi, 7 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.063.949 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.009.237 de pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă v-a plăcut acest articol, puteți urmări Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
energia residence
Constanta-financiara-sigla-jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published.