28.297 de teste, 4.403 cazuri, 86 decese

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.403 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12742481,88
2.Arad14570601,51
3.Argeș19248791,66
4.Bacău17085871,46
5.Bihor185651192,04
6.Bistrița-Năsăud7692411,64
7.Botoșani8720641,6
8.Brașov26333942,61
9.Brăila8649591,93
10.Buzău8536310,95
11.Caraș-Severin6839722,12
12.Călărași6611371,3
13.Cluj317101903,61
14.Constanța276502173,08
15.Covasna5215171,11
16.Dâmbovița15438711,87
17.Dolj159701051,52
18.Galați170481552,32
19.Giurgiu6722141,78
20.Gorj5225320,66
21.Harghita5450160,57
22.Hunedoara12208441,55
23.Ialomița7126281,86
24.Iași287431331,35
25.Ilfov258302254,44
26.Maramureș114051271,81
27.Mehedinți5207321,17
28.Mureș15604781,41
29.Neamț11516691,29
30.Olt9846580,84
31.Prahova24665751,35
32.Satu Mare7347471,3
33.Sălaj6459381,48
34.Sibiu17470741,5
35.Suceava165571321,57
36.Teleorman8165731,81
37.Timiș280262733,92
38.Tulcea5643261,54
39.Vaslui10950921,79
40.Vâlcea10289751,49
41.Vrancea7306370,66
42.Mun. București1072336663,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe4589*393 
 TOTAL668.2024.403 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 798 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 16.592 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.01.2021 (10:00) – 09.01.2021 (10:00) au fost raportate 86 de decese (50 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați,  Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.541. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.001.827 teste. Dintre acestea, 28.297 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.286 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 22 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 9 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 30.401 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.530 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.157 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.898 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 756 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Până astăzi, 9 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 668.202 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 596.515 pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă v-a plăcut acest articol, puteți urmări Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
energia residence
Constanta-financiara-sigla-jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published.