3.950 de cazuri noi de covid în România. Constanța, în fruntea clasamentului. 106 decese

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.950 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Constanța este în fruntea clasamentului în ceea ce privește numărul de cazuri noi. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr.JudețNumăr de cazuri
confirmate
(total)
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența
înregistrată
la 14 zile
1.Alba15655762,38
2.Arad17442611,72
3.Argeș21233450,81
4.Bacău20466521,27
5.Bihor21474741,19
6.Bistrița-Năsăud8868601,01
7.Botoșani11040451,23
8.Brașov324391792,94
9.Brăila9853220,81
10.Buzău9611270,70
11.Caraș-Severin8379181,00
12.Călărași7660170,71
13.Cluj405541873,20
14.Constanța323961881,67
15.Covasna5980280,83
16.Dâmbovița17957731,42
17.Dolj19725571,74
18.Galați20539841,29
19.Giurgiu7908241,22
20.Gorj6993811,83
21.Harghita6272200,72
22.Hunedoara159161262,52
23.Ialomița8277331,02
24.Iași33828911,23
25.Ilfov316451113,01
26.Maramureș171051223,07
27.Mehedinți6095260,99
28.Mureș18017210,96
29.Neamț14098561,16
30.Olt11440280,78
31.Prahova27395430,72
32.Satu Mare9958881,90
33.Sălaj8088401,99
34.Sibiu20178731,84
35.Suceava21123871,17
36.Teleorman9957581,21
37.Timiș395792095,02
38.Tulcea6458160,79
39.Vaslui13077530,98
40.Vâlcea12012491,50
41.Vrancea8316270,78
42.București1301754542,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe2859*721 
 TOTAL808.040 3.950

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 952 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 20.509 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.03.2021 (10:00) – 02.03.2021 (10:00) au fost raportate 106 decese (62 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare,  Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea și Vaslui.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

105 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.536. Dintre acestea, 1.044 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.052.659 de teste RT-PCR și 315.789 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.392 de teste RT-PCR (15.539 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.853 la cerere) și 10.152 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 2 martie a.c.

Până astăzi, 2 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 808.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 744.040 de pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
Constanta-financiara-sigla-jpg
sprijina-jurnalismul-independent

Leave a Reply

Your email address will not be published.