37.530 de teste pentru depistarea coronavirusului, 5.231 pozitive

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat azi că, în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri
confirmate
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența  înregistrată
la 14 zile
1.Alba189121023,78
2.Arad212951053,85
3.Argeș24576912,65
4.Bacău23998832,19
5.Bihor258701703,21
6.Bistrița-Năsăud10588552,52
7.Botoșani13100692,08
8.Brașov401571794,97
9.Brăila11905772,82
10.Buzău11218631,78
11.Caraș-Severin9793612,09
12.Călărași9179512,38
13.Cluj509723856,40
14.Constanța394401904,21
15.Covasna7221372,64
16.Dâmbovița21101972,63
17.Dolj243141102,77
18.Galați248371253,31
19.Giurgiu10043323,24
20.Gorj8762231,55
21.Harghita7197201,30
22.Hunedoara206501744,49
23.Ialomița9864392,71
24.Iași394881572,51
25.Ilfov412713408,68
26.Maramureș19550341,37
27.Mehedinți7481492,22
28.Mureș21080832,58
29.Neamț16938682,07
30.Olt13280421,91
31.Prahova312221762,50
32.Satu Mare12067442,03
33.Sălaj9921352,72
34.Sibiu238611043,40
35.Suceava23110730,92
36.Teleorman121741022,89
37.Timiș503122354,96
38.Tulcea7588212,48
39.Vaslui14965561,52
40.Vâlcea14817963,12
41.Vrancea9605431,44
42.Mun. București16593216856,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe3563*-550 
 TOTAL983.217 5.231

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.368 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Până astăzi, 24.386 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.04.2021 (10:00) – 06.04.2021 (10:00) au fost raportate 196 de decese (109 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Hunedoara, Iași, Maramureș,  Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 65 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

184 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.052. Dintre acestea, 1.466 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.849.813 teste RT-PCR și 661.094 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.809 teste RT-PCR (15.422 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.387 la cerere) și 12.721 de teste rapide antigenice. 37.530 în total.

Pe teritoriul României, 67.046 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.724 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.882 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 122 de persoane.

Până astăzi, 6 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 983.217 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 880.429 de pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
Constanta-financiara-sigla-jpg
sprijina-jurnalismul-independent

Leave a Reply

Your email address will not be published.