4.207 cazuri noi de coronavirus în ultimele 24 de ore, din care 417 în județul Constanța

Până astăzi, 23 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 422.852 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 296.844 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.207 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. S-au efectuat numai 9.938 de teste. În județul Constanța au fost 417 de cazuri. Este al doilea cel mai mare număr din România, după București.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9036626,12
2.Arad101611235,87
3.Argeș119981904,99
4.Bacău119751432,78
5.Bihor127241415,37
6.Bistrița-Năsăud5302284,18
7.Botoșani5399552,59
8.Brașov169933027,19
9.Brăila5075303,21
10.Buzău6050942,6
11.Caraș-Severin4297372,84
12.Călărași3674563,15
13.Cluj190811657,09
14.Constanța140104176,82
15.Covasna3775433,13
16.Dâmbovița103421213,56
17.Dolj10975483,42
18.Galați9113832,74
19.Giurgiu3603882,5
20.Gorj4072361,66
21.Harghita4376131,89
22.Hunedoara7697683,74
23.Ialomița3971723,46
24.Iași177422803,15
25.Ilfov130632878,13
26.Maramureș7706753,16
27.Mehedinți3585763,02
28.Mureș10906804,82
29.Neamț8810362,25
30.Olt66291211,86
31.Prahova17158284,5
32.Satu Mare479134,99
33.Sălaj516514,43
34.Sibiu126001718,64
35.Suceava12300202,22
36.Teleorman5000462,75
37.Timiș173151365,57
38.Tulcea3060692,36
39.Vaslui7051582,07
40.Vâlcea7406312,79
41.Vrancea4935301,97
42.Mun. București5971213076,61
43.Cazuri noi nealocate pe județe4219-1063 
 TOTAL422.8524.207 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Până astăzi, 10.177 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.11.2020 (10:00) – 23.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (74 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Ilfov, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.685. Dintre acestea, 1.160 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.908.681 de teste. Dintre acestea, 9.938 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.488 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.450 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.034 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.459 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.274 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.334 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 noiembrie a.c., 8.948 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.737.293 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Dacă v-a plăcut acest articol, puteți urmări Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
energia residence
Constanta-financiara-sigla-jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published.