6.752 cazuri noi de coronavirus, 21.552 teste efectuate, 86 decese

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.752 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. S-au efectuat 21.552 de teste, mai puține decât într-o zi din cursul săptămânii.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr.JudețNumăr de cazuri
confirmate (total)
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența  
înregistrată la 14 zile
1.Alba64581515,4
2.Arad69311694,76
3.Argeș84182112,41
4.Bacău95281222,54
5.Bihor88513065,45
6.Bistrița-Năsăud3602923,46
7.Botoșani4056812,57
8.Brașov117693874,22
9.Brăila3833461,73
10.Buzău4646931,76
11.Caraș-Severin3149682,44
12.Călărași22841061,66
13.Cluj126173926,41
14.Constanța76121633,08
15.Covasna2785763,55
16.Dâmbovița77651663,22
17.Dolj83421293,87
18.Galați7089391,71
19.Giurgiu2326811,86
20.Gorj3380611,76
21.Harghita3628632,67
22.Hunedoara5262402,68
23.Ialomița2696822,2
24.Iași129402482,39
25.Ilfov79453473,09
26.Maramureș5737493,74
27.Mehedinți2575771,94
28.Mureș71282564,48
29.Neamț71922132,56
30.Olt4299871,4
31.Prahova122657493,24
32.Satu Mare25641082,68
33.Sălaj39641046,51
34.Sibiu78284745,91
35.Suceava10435782,08
36.Teleorman3808392,51
37.Timiș124323956,21
38.Tulcea1820471,42
39.Vaslui5718681,93
40.Vâlcea60001072,78
41.Vrancea3944711,47
42.Mun. București4306112834,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe5069*-1172 
 TOTAL303.7516.752 

Până astăzi, 8 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 303.751 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 204.679 de pacienți au fost declarați vindecați.

Citește și: Constanța: 287 teste pentru a depista bolnavii de Covid-19, de peste 5 ori mai puțin decât în Cluj

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Până astăzi, 7.879 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.11.2020 (10:00) – 08.11.2020 (10:00) au fost raportate 86 de decese (40 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani.

Citește și: S-a suplimentat capacitatea la Spitalul de Boli Infecțioase pentru bolnavii de Covid: 120 de locuri, 127 de pacienți

83 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.295. Dintre acestea, 1.056 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.476.645 de teste. Dintre acestea, 21.552 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.421  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.131 la cerere.

Pe teritoriul României, 40.629 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 23.788 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.017 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 20 persoane.

Citește și: Purtați mască? Jandarmii vă verifică. Acțiuni în trenuri și în Valu lui Traian, Eforie, Techirghiol și Ovidiu

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.956 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 8.778 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.422.800 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 6 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Zen Residence
comprest util asfalt dobrogea



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Următorul articol

Purtați mască? Jandarmii vă verifică. Acțiuni în trenuri și în Valu lui Traian, Eforie, Techirghiol și Ovidiu

Sun Nov 8 , 2020
În ultimele două zile, peste 170 de jandarmi din cadrul Grupării Mobile Constanta au desfășurat acțiuni în mod independent pe mijlocele de transport din municipiul Constanța,  dar și în sprijinul polițiștilor din IPJ Constanța și Poliția Transporturi, în zonele aglomerate, (piețe, gară, mall-uri, biserici)  pe trenurile de pe ruta Constanța […]
jandarmi