9.799 cazuri noi de coronavirus, 203 decese

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.799 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba69752265,6
2.Arad75422674,93
3.Argeș88901882,79
4.Bacău98911652,26
5.Bihor95442865,54
6.Bistrița-Năsăud39061413,92
7.Botoșani43201302,68
8.Brașov125443324,6
9.Brăila3986541,92
10.Buzău4912882,1
11.Caraș-Severin3378772,72
12.Călărași2543612,15
13.Cluj138687076,9
14.Constanța86661153,8
15.Covasna2936633,1
16.Dâmbovița82051893,26
17.Dolj87571303,84
18.Galați7327701,69
19.Giurgiu2547802,0
20.Gorj3527601,85
21.Harghita3794742,6
22.Hunedoara57282452,92
23.Ialomița2944762,54
24.Iași137553912,68
25.Ilfov87163983,84
26.Maramureș62322343,71
27.Mehedinți2733712,19
28.Mureș77463234,73
29.Neamț7451792,56
30.Olt49821211,62
31.Prahova133322183,62
32.Satu Mare30672353,00
33.Sălaj42081736,46
34.Sibiu86863627,19
35.Suceava108271752,15
36.Teleorman40371082,76
37.Timiș134344056,52
38.Tulcea1943581,66
39.Vaslui5968511,93
40.Vâlcea62401503,09
41.Vrancea4136981,46
42.Mun. București457419465,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe41301379 
 TOTAL324.0949.799 

Până astăzi, 11 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 324.094 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 218.086 de pacienți au fost declarați vindecați.

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Până astăzi, 8.389 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.11.2020 (10:00) – 11.11.2020 (10:00) au fost raportate  203 decese (116 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 48 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 58 decese la categoria de peste 80 de ani.

196 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În Constanța a fost înregistrat un deces, al 170-lea de la izbucnirea epidemiei. Este vorba despre un bărbat, 70 de ani, cu comorbidități (insuficiență venoasă cronică, psoriazis), decedat în 10.11, la Spitalul de Boli Infecțioase.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.687. Dintre acestea, 1.092 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.557.958 de teste. Dintre acestea, 38.863 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.110  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.753 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.760 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.770 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 86.177 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.


Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

190 de studenți voluntari din cadrul Universității Ovidius din Constanța s-au oferit voluntari în lupta împotriva coronavirusului

mie nov. 11 , 2020
190 de studenți au răspuns pozitiv solicitării Universității „Ovidius” din Constanța (UOC), de a se alătura în rezolvarea telefonică a anchetelor epidemiologice și susținerea activității call-center-urilor alături de Direcția de Sănătate Publică (DSP). La momentul actual, în baza de date a call-center-ului figurează înscriși 121 de studenți voluntari din cadrul Facultății […]
Call-center-UOC-DSP

V-ar putea interesa și: