Carantină fără efect. Numărul cazurilor din municipiul Constanța, în creștere

coronavirus constanța

Carantina impusă în municipiul Constanța în data de 20 noiembrie, la ora 20.00, nu are efectul dorit: reducerea cazurilor de coronavirus. Dimpotrivă, numărul bolnavilor este în creștere.

Potrivit Prefecturii Constanța, numărul de cazuri raportat la mia de locuitori este, astăzi, 9 decembrie, de 10,69, ceea ce înseamnă 3344 de cazuri active. Pe 20 noiembrie incidența era de 9,35 (2928 cazuri active).

ZiuaIncidența
(cazuri la mia de locuitori)
Număr cazuri
9 decembrie10,693344
8 decembrie10,593315
7 decembrie10,653333
6 decembrie10,583310
5 decembrie10,443265
4 decembrie10,333231
3 decembrie10,543298
2 decembrie10,803396
1 decembrie10,713351
30 noiembrie10,803396
29 noiembrie10,663337
28 noiembrie10,703348
27 noiembrie10,503285
26 noiembrie10,303223
25 noiembrie9,903098
24 noiembrie9,542986
23 noiembrie10,173184
22 noiembrie9,723043
21 noiembrie9,36 2931
20 noiembrie9,352928
19 noiembrie9,112852
18 noiembrie8,782749
17 noiembrie8,132544
16 noiembrie7,832453
13 noiembrie6,982185
12 noiembrie5,621760
11 noiembrie5,781811
10 noiembrie5,861836

Este a paisprezecea zi consecutivă în care incidența depășește pragul de 10.

La nivelul județului, incidența este de 7,13, la fel ca ieri.

Până astăzi, 9 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 532.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

De altfel, județul Constanța este din nou pe primul loc în România, după București, la numărul de cazuri nou confirmate, cu 520 raportate azi.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.365 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba108171453,58
2.Arad124292143,69
3.Argeș157181894,24
4.Bacău143031392,47
5.Bihor153881873,22
6.Bistrița-Năsăud6359872,38
7.Botoșani6889712,23
8.Brașov212393415,07
9.Brăila64361233,67
10.Buzău7139611,99
11.Caraș-Severin5330812,33
12.Călărași5092743,12
13.Cluj246523665,45
14.Constanța207735207,09
15.Covasna4498421,56
16.Dâmbovița125891462,85
17.Dolj132312092,23
18.Galați122272733,47
19.Giurgiu4853452,88
20.Gorj4620301,16
21.Harghita4925621,11
22.Hunedoara98441092,96
23.Ialomița5378583,18
24.Iași226113282,46
25.Ilfov180603226,14
26.Maramureș9207811,96
27.Mehedinți4320521,91
28.Mureș131841522,84
29.Neamț9927741,54
30.Olt80831201,24
31.Prahova209822663,14
32.Satu Mare6205633,07
33.Sălaj5755511,7
34.Sibiu152541284,57
35.Suceava13899981,56
36.Teleorman6161922,22
37.Timiș211633063.92
38.Tulcea4313953,24
39.Vaslui86601572,19
40.Vâlcea8612762,39
41.Vrancea6165621,56
42.Mun. București7974219466,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe5008*-676 
 TOTAL532.0407.365 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Până astăzi, 12.821 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.12.2020 (10:00) – 09.12.2020 (10:00) au fost raportate 161 decese (90 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 65 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.430. Dintre acestea, 1.271 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.325.130 de  teste. Dintre acestea, 31.458 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.394 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.064 la cerere.

Pe teritoriul României, 43.582 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.821 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.572 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.148 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 723 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Zen Residence
energia residence



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Se asfaltează strada Industrială din Constanța

Wed Dec 9 , 2020
Primăria Constanța a anunțat că se asfaltează carosabilul pe strada Industrială, la intersecția cu bulevardul Aurel Vlaicu. Echipele administratorului drumului public intervin astăzi cu utilaje pentru turnarea stratului final de asfalt, după ce în cursul săptămânii trecute carosabilul decopertat a fost recondiționat cu binder-stratul de suport. Procesul de reabilitare a […]
asfaltare strada Industriala (1)