Cei mai buni elevi vorbitori de limbi străine din Constanța au fost premiați

În perioada lunilor martie – mai, Catedra de limbă germană a Colegiului Naţional “Mircea cel Bătrân” prin profesoarele Roxana Nicolaescu şi Lilia Cuciuc a organizat Concursul Kinder Reime, adresat elevilor de clasa a V-a si a VI-a din judeţul Constanţa. 

Concursul, cuprins în Calendarul concursurilor şcolare pe discipline al Inspectoratului Şcolar Judeţean Constanţa pentru anul 2021-2022, încurajează elevii care studiază limbile germană, engleză şi franceză la nivelul A1-A2 conform Cadrului European Comun de Referinţă pentru Limbi Moderne să participe şi la alte tipuri de activităţi în afara celor de la clasă, dedicate strict studiului limbii străine respective. 

Astfel, pentru a participa la acest concurs, elevii au ales fie o poezie, fie un joc de dicţie prin care şi-au dovedit atât nivelul de cunoaştere a limbii străine, cât şi talentul artistic. Adevărate strategii regizorale s-au realizat în unele situaţii, întrucât elevii s-au filmat recitând sau punând în scenă, în maniera aleasă, poezia sau jocul de dicţie, totul cu respectarea prevederilor legale privind dreptul la imagine şi a datelor cu caracter personal. 

Juriul, format din profesori de limbi moderne, a deliberat, nominalizând câştigătorii fiecărei secţiuni, iar organizatorii au făcut publice rezultatele concursului pe 1 Iunie, sporind bucuria acestei zile pentru mulţi dintre elevii participanţi. 

Concursul s-a bucurat de un real interes, dovadă fiind numărul mare al elevilor înscrişi, dar şi diversitatea şcolilor care au participat. Astfel, din cei 132 de elevi participanţi, 76 s-au înscris la secţiunea de limbă germană, 33 la limba engleză şi 23 la limba franceză. 

Competiţia a fost o bună ocazie pentru elevii de gimnaziu, începători în studiul limbilor străine, de a-şi demonstra pasiunea pentru aceste materii, interesul pentru activităţile extraşcolare, dorinţa de a se implica şi în alte tipuri de activităţi, talentul artistic şi ambiţia de a reuşi. Felicitări tuturor participanţilor!

Redăm mai jos situaţia distincţiilor obţinute de către elevi.  

A. Secțiunea Limba germană:

Premiul I: Călin Diana, Școala Gimnazială Nr. 39  “Nicolae Tonitza”;

Premiul al II-lea: Andreea Roman, Maria Criveanu, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”;

Premiul al III-lea: Caloianu Sara Maria, Gogoașă Maria Sara, Minciu Romina Paula, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”; Alessia Pătrar, Liceul Teoretic “George Călinescu”; Popescu Delia, Școala Gimnazială Nr. 29 “Mihai Viteazul”; 

Mențiuni: Dumitru Sebastian, Școala Gimnazială Nr. 7 “Remus Opreanu”;  Duagi Adem, Liceul Teoretic “Ovidius”; Panait Iris, Oancea Vladu Dinu Matei,

Stănei Sofia, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”;

Votul publicului: Munteanu Andrei, Școala Gimnazială Nr. 29 “Mihai Viteazul”;

B. Secțiunea Limba engleză;

Premiul I: Resul Sara, Piștalu Maria, Piștalu Tasis, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”

Premiul al II-lea: Gabriel Pralea, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”

Premiul al III-lea: Stefania Dumitru, Școala Gimnazială Nr. 29 “Mihai Viteazul”; Mihail Miruna, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”; Andreea Roman, Maria Criveanu, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”; Bejinariu Teodor Ionuț, Ciobănescu Răzvan Gabriel, Școala Gimnazială Nr. 1 Poarta Albă; 

Mențiuni: Alessia Pătrar, Liceul Teoretic “George Călinescu”; David Borugă, Liceul Teoretic “Ovidius”;  Thea Irimia, Liceul Cobadin; Andronic Maria Teodora, Stoian Rebecca-Ioana, Ion Alessia-Andreea, Hârbu Natalie Andreea, Colegiul Național “Mihai Eminescu”, Ciobanu Ana-Elena, Pleșcan Andreea Amalia, Școala Gimnazială Nr. 1 Poarta Albă; Onofrei Maria, Mușa Daria, Geantemir Amyna, Nasip Kaan, Ghinea Bogdan, Hanu Maria, Școala Gimnazială “Ion Borcea” Agigea; Petrache Dragoș, Școala Gimnazială Nr. 16 “Marin Ionescu Dobrogeanu”.

Votul publicului: Alessia Pătrar, Liceul Teoretic “George Călinescu”

C. Secțiunea Limba franceză:

Premiul I: Sebastian Rădulescu, Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”;

Premiul al II-lea: Ciobanu Ana Elena, Școala Gimnazială Nr. 1 Poarta Albă;

Premiul al III-lea: Zama Rafaela, Colegiul Național de Arte “Regina Maria”; 

Mențiuni: Lupescu Delia Maria, Pavel Andrei Cristian, Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” Techirghiol; Ioniță Mirela-Petruța, “Școala Gimnazială Nr. 18  “Jean Bart“

Votul publicului: Ciobanu Ana Elena, Școala Gimnazială Nr. 1 Poarta Albă.

Zen Residence
energia residence



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Acțiuni ale polițiștilor de la Rutieră în mijloacele de transport în comun

Sat Jun 4 , 2022
La data de 3 iunie a.c., polițiști din cadrul Biroului Rutier Constanța au desfășurat o acțiune prevenirii și combaterii încălcării prevederilor legale, în ceea ce privește mijloacele de transport în comun.Astfel, polițiștii au controlat 32 de autovehicule de transport în comun, fiind aplicate 27 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală […]