Constanța, primul loc pe țară, după București, la numărul de îmbolnăviri de covid. În ciuda carantinei, numărul de cazuri în creștere

coronavirus constanța

Județul Constanța este primul loc pe țară, după București, la numărul de îmbolnăviri de Covid-19, în ultimele 24 de ore. În ciuda carantinei, numărul de cazuri în creștere și în municipiul Constanța.

În județ au fost înregistrare 747 de cazuri. Incidența în municipiu (numărul de cazuri la mia de locuitori) este de 9,90, față de 9,54, la precedenta raportare. Incidența pe județ este de 6,89.

ZiuaIncidența (cazuri la mia de locuitori)Număr cazuri
25 noiembrie9,903098
24 noiembrie9,542986
23 noiembrie10,173184
22 noiembrie9,723043
21 noiembrie9,36 2931
20 noiembrie9,352928
19 noiembrie9,112852
18 noiembrie8,782749
17 noiembrie8,132544
16 noiembrie7,832453
13 noiembrie6,982185
12 noiembrie5,621760
11 noiembrie5,781811
10 noiembrie5,861836
9 noiembrie5,451706
Sursă informații: DSP Constanța

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și: Eforie și Lazu intră în carantină. Cum se va vota la alegerile parlamentare

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba93631945,97
2.Arad104811905,51
3.Argeș123802344,83
4.Bacău122881952,8
5.Bihor131692955,16
6.Bistrița-Năsăud55031053,88
7.Botoșani56241062,7
8.Brașov175272157,00
9.Brăila5138533,09
10.Buzău6175772,5
11.Caraș-Severin4470912,89
12.Călărași38791743,09
13.Cluj199694956,84
14.Constanța149477476,89
15.Covasna3893552,94
16.Dâmbovița106521623,59
17.Dolj113132543,12
18.Galați94561732,82
19.Giurgiu37931022,5
20.Gorj4159451,63
21.Harghita4459531,76
22.Hunedoara80221883,73
23.Ialomița4165923,5
24.Iași184763903,2
25.Ilfov137504786,52
26.Maramureș80192193,07
27.Mehedinți3705783,04
28.Mureș112462144,59
29.Neamț89801022,27
30.Olt6767901,78
31.Prahova178734634,52
32.Satu Mare50781824,96
33.Sălaj5298954,02
34.Sibiu128832017,98
35.Suceava126161212,2
36.Teleorman51861142,79
37.Timiș178883015,32
38.Tulcea3204993,49
39.Vaslui72721292,18
40.Vâlcea75601033,16
41.Vrancea5108951,87
42.Mun. București6233414756,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe6276495 
 TOTAL440.3449.739 
Sursă informații: Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe informații puteți afla dacă dați click aici: 35.575 de teste, 9.739 cazuri noi, 1.205 internați la ATI, 168 de decese

sprijina-jurnalismul-independent
Constanta-financiara-sigla-jpg

Articole recente

Un comentariu

Leave a Reply

Your email address will not be published.