
Polițiștii de frontieră din cadrul Garda de Coastă au confiscat peste 200 de articole de vestimentație, încălțăminte și parfumuri susceptibile a fi contrafăcute, în urma unor controale desfășurate asupra a două mijloace de transport. Valoarea totală a bunurilor ridicate depășește 107.000 de lei.
În data de 13 ianuarie 2026, polițiștii de frontieră din cadrul Grupului de Nave Mangalia au oprit pentru control un autocar înmatriculat în Turcia, care circula pe DN 39.
În interiorul mijlocului de transport au fost descoperite 89 de articole de încălțăminte, inscripționate cu numele unor mărci cunoscute, aflate în posesia unui cetățean român. Persoana nu a putut prezenta documente de proveniență și nici acordul titularilor de marcă pentru comercializarea produselor.
Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 92.500 de lei, dacă ar fi fost vândute ca produse originale. Articolele au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În aceeași zi, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Băneasa au oprit pentru control un autoturism care circula pe DC 34.
În portbagajul acestuia au fost descoperite 126 de articole de vestimentație, încălțăminte și parfumuri, purtând însemnele unor mărci cunoscute și susceptibile a fi contrafăcute. Șoferul nu deținea documente de proveniență și nici acordul titularilor de marcă.
Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 15.000 de lei, dacă ar fi fost comercializate ca produse originale.
Cercetări în curs
În ambele cazuri, polițiștii de frontieră continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată, faptă prevăzută și sancționată de legislația în vigoare.



