Coronavirus: 20.790 teste, 5.837 cazuri noi, 131 decese

coronavirus constanța

Până astăzi, 22 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 418.645 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 295.148 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.837 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba89741416,21
2.Arad100381715,84
3.Argeș118083124,83
4.Bacău118322092,68
5.Bihor125831895,12
6.Bistrița-Năsăud52741554,13
7.Botoșani5344922,53
8.Brașov166916097,01
9.Brăila50451083,25
10.Buzău5956812,52
11.Caraș-Severin4260372,76
12.Călărași36181093,14
13.Cluj189162837,06
14.Constanța135932496,42
15.Covasna3732273,46
16.Dâmbovița102211843,71
17.Dolj109271503,33
18.Galați90301772,73
19.Giurgiu35151402,54
20.Gorj4036291,67
21.Harghita4363241,88
22.Hunedoara7629283,6
23.Ialomița38991213,23
24.Iași174623123,08
25.Ilfov127763778,17
26.Maramureș7631873,13
27.Mehedinți3509512,93
28.Mureș108262034,85
29.Neamț87741312,36
30.Olt65081601,91
31.Prahova171303994,54
32.Satu Mare47881705,04
33.Sălaj5164684,44
34.Sibiu124293498,62
35.Suceava12280832,23
36.Teleorman4954642,77
37.Timiș171792075,73
38.Tulcea2991513,31
39.Vaslui69931122,07
40.Vâlcea7375762,91
41.Vrancea4905761,97
42.Mun. București5840512226,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe5282*-1986 
 TOTAL418.6455.837 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 881 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 10.047 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.11.2020 (10:00) – 22.11.2020 (10:00) au fost raportate 131 de decese (69 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova,  Sibiu, Sălaj, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani,10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.492. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.898.743  teste. Dintre acestea, 20.790 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.258 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.532 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.587 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.922 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.588 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 noiembrie a.c., 7.208 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.175.680 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.


Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

S-a depășit pragul de 3.000 de cazuri active de Covid-19 în municipiul Constanța. Incidența în toate localitățile din județ

Dum nov. 22 , 2020
Numărul de cazuri de coronavirus este în continuă creștere, în municipiul Constanța. În municipiul Constanța s-a depășit pragul de 3.000. În tabelul de mai jos puteți vedea evoluția cazurilor din municipiul în ultimele zile. Ziua Incidența (cazuri la mia de locuitori) Număr cazuri 22 noiembrie 9,72 3043 21 noiembrie 9,36  […]

V-ar putea interesa și: