Coronavirus în România: 15.385 de teste, 4.439 de cazuri noi în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.439 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Vă recomandăm și: Numărul bolnavilor de covid a crescut în Constanța, Cernavodă Medgidia, a scăzut în Ovidiu și Năvodari

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba18030663,62
2.Arad201831303,38
3.Argeș23468872,22
4.Bacău229741222,01
5.Bihor245201232,76
6.Bistrița-Năsăud10061482,28
7.Botoșani12516461,92
8.Brașov381911065,25
9.Brăila113641462,66
10.Buzău10661451,40
11.Caraș-Severin9366351,77
12.Călărași8752312,34
13.Cluj476062705,79
14.Constanța374181894,14
15.Covasna6876542,30
16.Dâmbovița203351052,68
17.Dolj232341992,83
18.Galați23422492,89
19.Giurgiu9532933,45
20.Gorj8506442,28
21.Harghita6937181,18
22.Hunedoara194091134,71
23.Ialomița9304572,20
24.Iași380041892,42
25.Ilfov383693838,49
26.Maramureș19135471,89
27.Mehedinți7106482,09
28.Mureș20135712,16
29.Neamț16255782,08
30.Olt12767791,67
31.Prahova298201271,93
32.Satu Mare11635442,37
33.Sălaj9567533,24
34.Sibiu22881843,40
35.Suceava22666531,05
36.Teleorman11466462,39
37.Timiș482272556,02
38.Tulcea7245532,10
39.Vaslui14472491,45
40.Vâlcea14048682,92
41.Vrancea9228241,30
42.Mun. București1559106097,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe5017*-97 
 TOTAL936.618 4.439
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

incidenta 28 martie

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 697 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 23.114 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.03.2021 (10:00) – 28.03.2021 (10:00) au fost raportate 117 de decese (60 bărbați și 57 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de peste 80 de ani.

107 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.744. Dintre acestea, 1.386 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.650.078 de teste RT-PCR și 571.994 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.385 de teste RT-PCR (8.880 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.505 la cerere) și 6.092 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 70.179 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.964 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.991 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 103 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.735 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 martie, 9.260 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 2.219.085 de lei.

Până astăzi, 28 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 936.618 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 837.060 de pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă v-a plăcut acest articol, puteți urmări Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
energia residence
Constanta-financiara-sigla-jpg

Un comentariu

Leave a Reply

Your email address will not be published.