Coronavirus în România: 24.822 de teste, 4.875 cazuri noi, 127 decese

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.875 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12189841,93
2.Arad13952891,46
3.Argeș184481011,93
4.Bacău161801041,39
5.Bihor17577852,01
6.Bistrița-Năsăud7285591,58
7.Botoșani8170681,59
8.Brașov250272013,11
9.Brăila8150702,68
10.Buzău8190441,12
11.Caraș-Severin6311911,73
12.Călărași6233421,57
13.Cluj293823393,32
14.Constanța259042053,01
15.Covasna5001450,86
16.Dâmbovița14591931,72
17.Dolj150201261,34
18.Galați157371342,43
19.Giurgiu6224121,93
20.Gorj5033190,6
21.Harghita5304170,39
22.Hunedoara11547791,62
23.Ialomița6697612,34
24.Iași269392451,02
25.Ilfov236021854,84
26.Maramureș10526871,57
27.Mehedinți4968391,31
28.Mureș149481121,49
29.Neamț10919550,95
30.Olt9337610,75
31.Prahova238141091,61
32.Satu Mare6945581,01
33.Sălaj6147360,87
34.Sibiu16840561,64
35.Suceava15593941,28
36.Teleorman7585912,2
37.Timiș256822883,44
38.Tulcea5327431,91
39.Vaslui102241051,89
40.Vâlcea9739391,5
41.Vrancea7074450,96
42.Mun. București9987612214,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe3704*-262 
 TOTAL627.941 4.875

Citește și: Incidența cazurilor de coronavirus în Constanța a scăzut pentru a 13-a zi consecutiv

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 839 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 15.596 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.12.2020 (10:00) – 30.12.2020 (10:00) au fost raportate 127 de decese (71 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

123 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.512. Dintre acestea, 1.149 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.775.921 de  teste. Dintre acestea, 24.822 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.552 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.270 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 42 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 decembrie.

Pe teritoriul României, 32.969 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.207 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.973 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.123 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 434 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 decembrie a.c., 5.608 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.074.944 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 2 persoane.

Până astăzi, 30 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 627.941 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 554.056 de pacienți au fost declarați vindecați.

energia residence
Zen Residence
comprest util asfalt dobrogea



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Marea Britanie a aprobat vaccinul anti-Covid produs de AstraZeneca și Universitatea Oxford, Uniunea Europeană mai așteaptă

Wed Dec 30 , 2020
Vaccinul conceput de oamenii de știință de la AstraZeneca și Universitatea din Oxford a fost aprobat pentru utilizare în Marea Britanie, transmite BBC. Acesta marchează un moment de cotitură major și va duce la o extindere masivă a campaniei de imunizare din Marea Britanie. AstraZeneca şi alţi producători de vaccinuri […]