Coronavirus în România: 8.072 cazuri noi, 32.441 de teste, 134 decese

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.072 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba104791344,13
2.Arad119421954,41
3.Argeș149132074,41
4.Bacău138092422,59
5.Bihor148431583,62
6.Bistrița-Năsăud6124822,57
7.Botoșani6578832,47
8.Brașov203093525,13
9.Brăila6075793,00
10.Buzău6860542,13
11.Caraș-Severin5105822,39
12.Călărași4736762,96
13.Cluj232892815,6
14.Constanța191183877,15
15.Covasna4378702,25
16.Dâmbovița120781943,14
17.Dolj127661012,46
18.Galați115582933,47
19.Giurgiu45851182,96
20.Gorj4524331,3
21.Harghita4804201,08
22.Hunedoara93961203,42
23.Ialomița5039463,21
24.Iași214853062,8
25.Ilfov169494896,82
26.Maramureș8951852,14
27.Mehedinți4179352,26
28.Mureș127332263,1
29.Neamț9662601,6
30.Olt7736851,18
31.Prahova202313203,49
32.Satu Mare5951683,3
33.Sălaj5652282,05
34.Sibiu147521935,08
35.Suceava135921011,71
36.Teleorman59401042,37
37.Timiș202532723,92
38.Tulcea4037863,5
39.Vaslui82731212,18
40.Vâlcea8327612,5
41.Vrancea5949911,7
42.Mun. București7243416275,53
43.Cazuri noi nealocate pe județe7951*307 
 TOTAL508.3458.072 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.667 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Până astăzi, 5 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 508.345 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 399.207 pacienți au fost declarați vindecați.

Până astăzi, 12.186 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.12.2020 (10:00) – 05.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (79 bărbați și 55 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.472. Dintre acestea, 1.280 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.237.925 de  teste. Dintre acestea, 32.441 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.672 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.679 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 5 decembrie.

Pe teritoriul României, 44.941 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.979 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.642 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.827 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 875 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 decembrie a.c., 5.708 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 897.100 de lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției, au întocmit, ieri, 7 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 8 persoane.

sprijina-jurnalismul-independent
Constanta-financiara-sigla-jpg

Articole recente

Leave a Reply

Your email address will not be published.