Coronavirus în România: puține teste, puține cazuri noi

coronavirus

În ultimele 24 de ore în România au fost depistate numai 2.489 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Nu s-au realizat însă decât 7.116 de teste.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11716262,55
2.Arad13451312,76
3.Argeș176311383,09
4.Bacău15577771,97
5.Bihor16865832,8
6.Bistrița-Năsăud693422,28
7.Botoșani7630341,82
8.Brașov23839454,59
9.Brăila7572523,25
10.Buzău7891301,77
11.Caraș-Severin593852,16
12.Călărași5902392,58
13.Cluj27553994,56
14.Constanța244521284,97
15.Covasna483091,34
16.Dâmbovița13921402,3
17.Dolj14423141,94
18.Galați145251253,08
19.Giurgiu5843662,4
20.Gorj4893100,77
21.Harghita516740,68
22.Hunedoara10953532,38
23.Ialomița6289453,12
24.Iași254201091,76
25.Ilfov218461696,73
26.Maramureș9995321,78
27.Mehedinți4724181,69
28.Mureș14416452,18
29.Neamț10560391,28
30.Olt8918401,05
31.Prahova22843292,42
32.Satu Mare667131,82
33.Sălaj60041,28
34.Sibiu16367152,5
35.Suceava1487291,44
36.Teleorman6980292,35
37.Timiș238461284,02
38.Tulcea5002302,98
39.Vaslui9594202,03
40.Vâlcea9381282,05
41.Vrancea6764271,05
42.Mun. București925943416,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe3191*223 
 TOTAL593.7832.489 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 333 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 14.481 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.12.2020 (10:00) – 21.12.2020 (10:00) au fost raportate 87 decese (45 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.430. Dintre acestea, 1.255 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.607.030 de teste. Dintre acestea, 7.116 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 5.310 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.806 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 69 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 21 decembrie.

Pe teritoriul României, 41.342 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.738 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.868 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.208 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 decembrie a.c., 8.481 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.852.680 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Până astăzi, 21 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 593.783 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 501.896 de pacienți au fost declarați vindecați.

energia residence
Zen Residence
comprest util asfalt dobrogea



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Program dedicat contribuabililor în unitățile Trezoreriei, pentru perioada sărbătorilor

Mon Dec 21 , 2020
Pentru efectuarea operațiunilor în numerar și prin virament, prin unitățile Trezoreriei, la finele anului 2020, conform prevederilor Anexei nr. 1 la Normele metodologice privind încheierea exercițiului bugetar al anului 2020, aprobate prin Ordinul Ministrului Finanțelor Publice nr. 3155/2020. Nr. Denumirea operațiunilor Data limită pentru efectuarea operațiunilor   I. Operațiuni în […]
trezorerie constanta