Cum a evoluat pandemia de coronavius în România în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.218 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13127672,01
2.Arad15013741,63
3.Argeș19712481,51
4.Bacău177471081,66
5.Bihor19147832,11
6.Bistrița-Năsăud7887331,46
7.Botoșani9083781,62
8.Brașov271911192,63
9.Brăila9007362,03
10.Buzău8727290,86
11.Caraș-Severin7199602,33
12.Călărași6822251,27
13.Cluj333312124,02
14.Constanța285931012,85
15.Covasna5358141,22
16.Dâmbovița15875901,81
17.Dolj16568841,65
18.Galați17789582,43
19.Giurgiu6947551,64
20.Gorj5410270,92
21.Harghita5574250,71
22.Hunedoara127121161,83
23.Ialomița7330161,58
24.Iași297841711,19
25.Ilfov269271254,53
26.Maramureș12144572,61
27.Mehedinți5338191,09
28.Mureș15969531,35
29.Neamț11946581,54
30.Olt10137290,68
31.Prahova25201551,35
32.Satu Mare7707471,58
33.Sălaj6677221,74
34.Sibiu17889491,67
35.Suceava173441261,88
36.Teleorman8510511,81
37.Timiș297042224,52
38.Tulcea5833151,44
39.Vaslui11397451,82
40.Vâlcea10521281,49
41.Vrancea7491230,8
42.Mun. București1115504543,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe3270*11 
 TOTAL691.488 3.218

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 696 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Citește și: A crescut iar numărul de cazuri de covid. Municipiul Constanța a depășit un nou prag

Până astăzi, 17.164 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.01.2021 (10:00) – 16.01.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (42 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.485. Dintre acestea, 1.089 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.153.025 de teste RT-PCR și 39.691 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.521 teste RT-PCR (12.134 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.387 la cerere) și 4.409 teste rapide antigenice.

Citește și: Un singur medic din 260 s-a infectat după ce a fost vaccinat împotriva covid

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 649 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 16 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 36.526 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.425 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.762 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.263 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 730 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 ianuarie, 4.885 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 911.660 de lei.

Până astăzi, 16 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 691.488 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 620.058 de pacienți au declarați vindecați.

Constanta-financiara-sigla-jpg
sprijina-jurnalismul-independent

Leave a Reply

Your email address will not be published.