David Popovici, de la banca din stația de autobuz la Porsche de 150.000 de euro: o lecție despre percepția succesului în România

Sursă foto: Facebook, Instagram

În octombrie 2023, o serie de fotografii cu David Popovici, campion olimpic la înot, stând modest pe o bancă și așteptând autobuzul, au devenit virale pe rețelele de socializare. Imaginea unui sportiv de talie mondială, renunțând la pretenții și comportându-se ca un om obișnuit, a cucerit internetul. Oamenii l-au lăudat pentru modestia sa, pentru caracterul său deosebit și pentru determinarea care l-a propulsat în topul mondial.

Astăzi, aceeași modestie este pusă sub semnul întrebării. Recent, David Popovici și-a cumpărat un Porsche Spyder în valoare de 150.000 de euro, o mașină pe care și-a dorit-o timp de doi ani și pentru care a muncit din greu.

Îmi plac maşinile. Tocmai mi-am luat o maşină la care m-am uitat zi de zi timp de doi ani pe internet, am verificat în fiecare zi preţurile, m-am uitat la toate review-urile de pe pământ. Sunt mândru şi fericit că am reuşit să o iau. Mi-am permis această plăcere. M-am convins că merit cumva”, a spus David Popovici, la podcast-ul M.C.N.

Dar, surprinzător, această realizare nu a mai fost întâmpinată cu aceeași admirație publică. Ce s-a schimbat?

Cum percepem succesul altora

Când David a fost văzut în stația de autobuz, mulți l-au considerat un exemplu de virtute, aproape un erou al oamenilor obișnuiți. Era văzut ca unul dintre „noi”, cineva care nu se lăsa orbit de succes sau de bani. Dar odată ce și-a permis un lux – unul pe care și l-a câștigat prin muncă asiduă și talent extraordinar – tonul s-a schimbat. Reacțiile publicului au devenit tăcute, dacă nu chiar critice.

De ce? Poate pentru că, în subconștient, ne place să credem că oamenii de succes ar trebui să rămână modești nu doar în comportament, ci și în stilul de viață. Îi admirăm atâta timp cât rămân „ca noi”. Dar, odată ce ating un nivel de trai inaccesibil majorității, admirația se transformă în tăcere sau chiar în invidie.

O poveste despre muncă, talent și visuri

Ceea ce mulți uită este că David Popovici nu a primit această mașină cadou. Fiecare euro investit în Porsche-ul său reprezintă ani de antrenamente istovitoare, sacrificii personale și o determinare de neclintit. Ca sportiv, el și-a dedicat viața pentru a deveni cel mai bun din lume. Nu este vorba doar de talent, ci de un efort constant, de la ore interminabile petrecute în bazin până la presiunea competițiilor internaționale.

Mașina aceasta nu este doar un lux, ci o realizare personală – o recompensă pe care și-a dorit-o și pe care a meritat-o. Este un simbol al muncii sale, al visului său împlinit.

De ce tăcerea publicului spune mai multe despre noi decât despre el

Lipsa reacțiilor pozitive la achiziția lui David ridică o întrebare: de ce ne este greu să acceptăm succesul financiar al unor oameni care l-au câștigat pe merit? Poate pentru că ne reflectă propriile neîmpliniri sau limite. Ne dorim ca eroii noștri să rămână săraci, pentru a ne valida ideea că modestia financiară este singurul mod de a fi virtuos.

Dar, în realitate, succesul lui David ar trebui să fie o inspirație, nu un motiv de comparație. Faptul că un tânăr român a ajuns pe cele mai înalte culmi ale performanței mondiale și și-a permis să-și îndeplinească un vis ar trebui să ne facă mândri, nu sceptici.

David Popovici, un model

David Popovici rămâne același model de modestie, determinare și excelență, indiferent dacă așteaptă un autobuz sau conduce un Porsche de 150.000 de euro. Povestea lui este despre vise împlinite prin muncă grea și despre depășirea propriilor limite. În loc să-l judecăm, ar trebui să-l aplaudăm pentru că, într-o lume în care succesul este adesea asociat cu privilegiul, el ne amintește că adevărata reușită vine din talent, muncă și perseverență.

COMPLETARE. Iată ce spune Ciprian Păun, economist, profesor la ASE, despre această alegere, într-un comentariu pe pagina sa de Facebook:

„David Popovici a primit din partea Guvernului României (adică de la noi toți) suma de 140.000 de euro, iar sponsorul său, Toyota, i-a oferit o Toyota Corolla. Cu toate acestea, tânărul campion a decis să-și achiziționeze o altă mașină – un Porsche Spyder de 150.000 de euro, pe care l-a numit „mașina visurilor lui”. Corolla nu era suficient de atrăgătoare pentru el.

Achiziția Porsche-ului a implicat plata unui TVA de aproximativ 22.000 de euro. De asemenea, mașina a pierdut între 20% și 30% din valoare imediat ce a ieșit pe poarta vânzătorului. Costurile de asigurare anuală pentru un astfel de bolid se ridică la câteva mii de euro.

Presa tabloidă a preluat știrea într-un ton admirativ, dar eu, ca economist, consider decizia extrem de neinspirată. În locul acestei achiziții, Popovici ar fi putut să investească în ceva mai util și profitabil pe termen lung. De exemplu, un apartament în centrul Capitalei, pe care să-l închirieze, i-ar fi adus un venit constant. Sau ar fi putut să se alăture unui grup de investitori într-o afacere sau să își diversifice economiile prin investiții pe bursă, fie în România, fie în străinătate. Astfel, și-ar fi asigurat o independență financiară durabilă, în loc să devină dependent de un bolid de lux care necesită resurse mari pentru întreținere și generează stres legat de utilizarea zilnică.

Desigur, Popovici are dreptul să facă ce dorește cu banii săi. Sunt ai lui, câștigați prin muncă și sacrificiu. Totuși, modul în care a ales să-i cheltuie sugerează o ușurință ce poate deveni riscantă. Mulți oameni care câștigă sume mari, fie din loterie, fie din alte surse, ajung în cele din urmă să piardă totul, tocmai din cauza unor decizii financiare proaste.

Acesta este motivul pentru care educația economică de bază este crucială. Economia este o știință a vieții care te ajută să supraviețuiești mai bine, să te bucuri de mai multe lucruri și să-ți atingi obiectivele, având în vedere că resursele sunt întotdeauna limitate.

Un exemplu complet opus este Ana Maria Brânză, multipla campioană olimpică la scrimă, cu 14 medalii de aur. Într-o discuție cu ea la FIT (Finanțe pe Înțelesul Tuturor – seria de videoclipuri „De toți banii”), aceasta mi-a povestit cum părinții săi au ghidat-o financiar încă de la început. Nu i-au permis să facă risipă cu premiile câștigate, ci au îndrumat-o să le investească inteligent. Astfel, Brânză și-a achiziționat o casă și, ulterior, a lansat o afacere.

Alegerile financiare pe care le faci, mai ales când ești tânăr, sunt esențiale pentru viitor. Acestea îți pot influența nu doar stabilitatea financiară, ci și calitatea vieții pe termen lung.”

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website. Comentariile la articole sunt moderate.

12 comentarii la “David Popovici, de la banca din stația de autobuz la Porsche de 150.000 de euro: o lecție despre percepția succesului în România

  1. Ciprian Paun trebuie sa gandeasca logic si sa stie ca fiecare decide ce face cu banii lui castigati serios si nu ca politicieni si moguli de trusturi de presa. Si eu as cumpara o masina dar nu de toti banii, si numai de o parte din ei. M-as multumi cu Dacia Duster sau Bigster. Nici inchirierea unui locuinte nu e de viitor, azi ai chirias, mai tarziu numai ai, ce vei face? La la inchiriere locuinte sau spatii comerciale sunt taxe si investitii.

    1. Lumea să și vadă de viața ei și să l lase în pace! Cine este Ciprian Păun să și dea cu părerea despre munca lui David! Copilul a muncit pe branci! Merităm fiecare leuț! Cum și I investește e fix problema lui!

  2. Domnule profesor, va rog ce apartament de 150 000 euro in centrul capitalei stiti? Aveti vreun pont ceva?

  3. Daca tu ca economist propui sa-si ia apartament cu un randament de sub 3% pe an … prefer sa nu imi pun economiile unde spui tu…

    1. Da 3% dar valoarea lui creste… nu scade ca la mașină.
      Plus cheltuieli de intretinere, etc.
      Plus ca o asa mașină s-ar putea sa îl schimbe și nu în bine.
      Timpul ne va arăta…

      1. Normal ca timpul o sa ne arate. Omul va încăpea pe mana consilierilor din marketing, burse etc Va fi doar o imagine fada. Au ajuns sportivii cu putini neuroni sa ne reprezinte țara. Geniile sunt de apreciat. Nu sportivii care sunt platiti de la buget pentru performante umflate. Hai sa fim serioși. Putini stiu cum se castiga competițiile si cum se fac blaturi. Iar prostimea inghite gălușca si il ridica in slavi pe marele sportiv de carton. Ca si Halep. Sportivi FABRICATI.

  4. Fiecare face vrea cu banii lui ! D-nul Popovici și-a îndeplinit un vis ! Un vis pentru care a muncit ( și nu puțin). Respect !

  5. Niciun sportiv nu trebuie sa fie un model. Modele trebuie sa fie oamenii geniali, care au facut ceva cu capul. Premiile si banii pe care ii primesc acesti sportivi din buget sunt jignitoare la adresa unei populatii imbatranite, cu spitale si scoli din evul mediu. Cat despre parerile profesorului Paun, sa ne lase…

  6. Nimic de spus fata de performantele lui sportive, dar sa insisti ca este modest este o aberatie.
    Marea majoritatea a banilor lui vine din partea statului; 30.000 de euro pe luna este foarte mult
    Cei de la cantaj au performante mai bune si mai multe, dar nu primesc banii lui Popovici.
    Este mult prea mult promovat

  7. Cred ca romanii sunt singurii care au grija de banii altuia, își consuma energia și timpul cu asta ,îl loc sa își consume energia și timpul pentru a evolua ei personal și financiar. Este vorba de o persoana care prin munca ei a ajuns PRIMUL DIN LUME în ceea ce face, deci s-a dezvoltat pe plan personal pana la limita maxima, normal ca atunci s-a dezvoltat și financiar. Orice om din lumea are visuri și dorințe pentru care lupta pt a le îndeplini. Ar fi culmea dacă ajungi acolo sa nu le îndeplinești. Degeaba își ia porsche la 50 de ani, ce sa facă cu el atunci, sa meargă pana la spital și pana la biserica? Și dacă va uitați la mașinile supercar, vedeți ca nu si-a luat nu știu ce masina. A, ca mulți nu își permit….pai sa muncească, sa lupte , sa riște și sa își bata capul….ca banii nu cad din cer.

    1. E o rușine fără limite da tii evidenta la banii unui mare campion ,a muncit enorm că sa reușească să fie primul in lume ,nu a furat ,nu a înșelat pe nimeni ,este meritul lui ,bravo David

  8. Parveniții stiu sa ii ia apărarea. Pacat, s-a stricat si Popovici ca multi care dau de bani. Se cheama boala parvenitismului de care cei bolnavi nu sunt conștienți. Ei o dau într-una cu,, ei merita un moft”.
    Tinand seama ca a primit o Corolla… Care si aia e o masina super fiabila. Dar nu e, dom le, Porsche, zgarie nori in materie de masini. Auzi, masina visurilor lui. Parvenit de lux. Ce daca ai muncit din greu? Cu atat mai mult trebuie sa intelegi ca scara valorilor e inversata in lumea asta si tu sa fii cu adevarat model si spiritual. Dar ce sa ceri de la un sportiv.
    Ai putea sa si emigrezi ca noi, romanii, poate nu iti ajungem la nas.
    Domnul economist are dreptate. Este un om educat. Cei needucati nu sunt de acord cu parerea domniei sale . Dar ce sa ceri de la 35 de ani de cocalarism, manelizare, analfabetism funcțional?

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul următor

Șoferii care depășesc viteza pe Autostrada Constanța - București (și nu numai) vor primi amenzile direct acasă

sâm ian. 4 , 2025
Şoferii care încalcă Codul Rutier pe anumite drumuri din România vor fi sancţionaţi, în baza imaginilor video surprinse de radare, fără să mai fie opriți. Amenda va sosi direct acasă. Începând cu 1 ianuarie 2025, a fost pus în funcţiune pe anumite şosele din România sistemul de monitorizarea a traficului […]