Dezastru la simularea națională: matematica, un chin

Rezultatele la simularea națională arată un adevărat dezastru în învățământul românesc. Mai mult de jumătate din elevi nu au reușit să obțină notă de trecere.

La nivel național, au obținut note mai mari sau egale cu 5 puțin peste 42% din elevi, în timp ce la nivelul județului Constanța procentul a fost de 47,56%.

Mult mai bine au stat lucrurile la limba și literatura română, unde note de trecere au obținut peste 75% din elevi.

 La nivel național:La nivelul județului Constanța:
Limba și literatura română
număr note mai mari sau egale cu 5
73,98%75,67%
Matematică:
număr note mai mari sau egale cu 5
42,37%47,56%

„Județul Constanța se situează peste procentul național la ambele discipline, așadar elevii constănțeni au înregistrat rezultate mai bune față de media națională, având mai multe medii peste 5,00.”, a remarcat ISj Constanța.

Situația pe discipline de examen:

Limba și literatura română:

Interval de notareLa nivel
național:
La nivelul
județului Constanța:
Note 1 – 4,9926.02%24,33%
Note 5-5,9914.08%12,47%
Note 6-6,9916.99%16,79%
Note 7-7,9919.07%21,84%
Note 8-8,9916.46%17,31%
Note 9-9,997.35%7,25%
Note de 100.03%0%

Cele mai multe rezultate la Limba și literatura română ale județului Constanța situate peste procentele naționale sunt înregistrate în intervalul de note: 7-8,99. De menționat sunt și procentele sub media națională pentru intervalul de note 1-5,99.

Matematică:

Interval de notareLa nivel
național:
La nivelul
județului Constanța:
Note 1 – 4,9957.63%52,44%
Note 5 – 5,9914.50%14,56%
Note 6 – 6,9910.54%11,5%
Note 7 – 7,998.29%10,26%
Note 8-8,996.33%7,75%
Note 9-9,992.65%3,42%
Note de 100.06%0,07%

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

Oil Terminal va negocia cu o companie din Elveția construirea unui terminal de bitum în Portul Constanța

vin feb. 23 , 2024
Oil Terminal va negocia cu Euronova Energies pentru construirea unui terminal de bitum în Portul Constanța, a anunțat compania pe Bursa de Valori București. Consiliul de Administrație a convocat sedința AGEA pe 28 martie pentru aprobarea demarării negocierilor cu ofertantul clasat pe primul loc. Oil Terminal a primit oferte de […]
Oil Terminal - port

V-ar putea interesa și: