Dinamo București a promovat în Superliga națională de fotbal

Dinamo Bucureşti a promovat în Superliga naţională de fotbal, deşi a fost învinsă de FC Argeş cu scorul de 4-2 (2-1), sâmbătă seara, la Mioveni, în manşa secundă a barajului de menţinere/promovare.

Dinamo, care revine în eşalonul de elită după un an, îşi datorează promovarea victoriei de senzaţie din tur, cu 6-1, luni, pe Arena Naţională.

FC Argeş, care în sezonul precedent a evoluat în play-off, a retrogradat în anul în care va împlini 70 de ani de existenţă (6 august). Piteştenii au plătit un preţ scump pentru erorile manageriale, la nivelul băncii tehnice şi al conducerii executive, cu trei antrenori în acest sezon (Andrei Prepeliţă, Marius Croitoru, Bogdan Vintilă) şi cu mulţi jucători străini de valoare modestă aduși.

FC Argeş a avut un început bun de meci la Mioveni şi a marcat de două ori în primul sfert de oră, în minute consecutive: Tofan a şutat de la 25 de metri, iar I. Roşu a deviat nefericit mingea (14), iar apoi Jakolis a majorat diferenţa, după ce a fost angajat în careu de Garita (15). Francezul Lamine Ghezali (40) a readus speranţa în tabăra lui Dinamo, cu un gol înscris după un slalom în careul gazdelor.

Piteştenii au mai avut ocazii de gol prin Garita (9), cu capul, după un corner, Jakolis a ratat incredibil (23), după eroarea lui Bena, iar Fabio Vianna (37) a trimis un şut-centrare puţin peste poartă. Dinamo şi-a creat situaţii de gol prin Pop (26), cu capul de la circa 11 metri, şi Ghezali (32), care a şut pe lângă poartă de la 18 metri.

FC Argeş a avut un forcing în debutul reprizei secunde, marcând două goluri prin camerunezul Paul Arnold Garita (47, 51), ambele după cornere, executat de Calcan şi Jakolis.

Un moment important în acest meci s-a petrecut în min. 55, când Andreias Calcan a primit al doilea cartonaş galben, ambele pentru faulturi la mijlocul terenului, fiind eliminat.

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.