Farul Constanța a reușit să ajungă în play-off-ul Superligii

Antrenorul Gheorghe Hagi

Farul Constanța și Sepsi Sf Gheorghe sunt ultimele două echipe care şi-au câştigat prezenţa în play-off-ul Superligii. Sepsi s-a impus la Ploieşti, cu 2-1, în timp ce Farul a făcut 0-0 la Botoşani.

Primul meci în care s-a înscris a fost cel de la Ploieşti, unde Florin Ştefan a deschis scorul în minutul 14, pentru Sepsi, apoi Dinamo a punctat la Bucureşti, cu UTA, în minutul 20, prin Goncalo Gregorio. Acestea au fost singurele meciuri în care s-a marcat până la pauză. Astfel, înainte de startul reprizei secunde Sepsi şi campioana Farul Constanţa erau echipele de pe locurile 5 şi 6 ale Superligii, gata să meargă în play-off.

După pauză, Rivaldinho a înscris pentru Farul, la Botoşani, dar golul a fost anulat pentru că balonul ieşise în afara terenului, acelaşi lucru întâmplându-se şi la Cluj, unde golul lui Muhar a fost anulat pentru un ofsaid.

Petrolul a egalat la Ploieşti, în minutul 87, prin Berisha, la pasa lui Işfan, dar covăsnenii au revenit rapid, preluând din nou conducerea, prin Debeljuh. La Cluj, CFR înscria prin Otele asigurându-şi trei puncte.

În clasament, FCSB este lider, cu 64 de puncte, CFR CLuj ocupă poziţia secundă, cu 53 de puncte, iar Rapid completează podiumul, cu 52 de puncte. Pe locul 4 se află CS Universitatea Craiova (46 de puncte), locul 5 este ocupat de Sepsi, cu 43 de puncte, în timp ce locurile de play-off au fost completate cu echipa campioană, Farul, pe 6, cu 43 de puncte. Astfel, în play-off-ul ediţiei 2023-2024 s-au calificat echipele care au jucat în această fază şi sezonul trecut.

Rezultatele înregistrate vineri seara, în meciurile etapei a 30-a din Superligă:

FC Botoşani – Farul Constanţa 0-0;

CFR Cluj – FC Hermannstadt 1-0 (Otele 90+3);

Dinamo – UTA Arad 1-0 (G. Gregorio 20);

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0;

Petrolul Ploieşti – Sepsi OSK 1-2 (Berisha 87 / Fl. Ştefan 14, Debeljuh 90+3).

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

România a câștigat procesul Roșia Montană, în care putea pierde 6,7 miliarde de dolari. Completare: primele reacții

sâm mart. 9 , 2024
România a câştigat procesul Roşia Montană, a scris Marcel Ciolacu, premierul României, vineri seară. Gabriel Resources cerea despăgubiri de aproximativ 6,7 miliarde de dolari. „Am câştigat procesul Roşia Montană (…) Mulţumesc echipei de avocaţi care a reprezentat România cu profesionalism, cinste şi onoare! Românii nu trebuie să sufere din cauza […]