
Premierul Ilie Bolojan a declarat, pe 23 ianuarie, că anul 2026 va marca finalul măsurilor de corectare a deficitului bugetar, subliniind că nu sunt avute în vedere noi creșteri de taxe și impozite. Potrivit șefului Executivului, efortul va fi preluat în principal de aparatul de stat, iar efectele acestor decizii ar urma să se vadă treptat în a doua jumătate a anului.
„Acest an este un an în care, practic, măsurile de corectare a deficitului se vor încheia. Nu vor mai crește taxe și impozite, iar greutatea va fi preluată și de către aparatul de stat. Trebuie să închidem componenta de nedreptăți, pentru că, atât timp cât nu se rezolvă aspectele care deranjează foarte mult oamenii, e greu să ai o încredere socială serioasă”, a afirmat premierul, într-un interviu acordat Radio România Actualități.
Ilie Bolojan a mai precizat că, odată cu aplicarea acestor măsuri, inflația ar trebui să înceapă să scadă, iar populația să resimtă o stabilizare economică.
Totodată, premierul a anunțat că majorarea vârstei de pensionare va fi reglementată printr-un proiect legislativ separat, care va urma reformei administrației publice. Măsura se va aplica tuturor categoriilor care, în prezent, se pensionează la vârste foarte mici, de 48, 49 sau 50 de ani.
„Nu mai putem susține aceste lucruri, trebuie să facem aceste corecturi. Legislația va defini pachete de sprijin pentru domenii strategice – cercetare, dezvoltare, atragerea investițiilor străine, dar și pentru sectoare cu potențial pe termen lung, cum ar fi metalele rare”, a mai declarat șeful Guvernului.
Potrivit acestuia, detaliile finale ale celor două pachete legislative sunt în curs de definitivare, iar până săptămâna viitoare acestea ar urma să fie finalizate integral.
Recomandare: Ilie Bolojan: Primăriile cheltuie pe salarii de trei ori mai mult decât încasează din taxe. Urmează concedieri



