Încă un județ din România a intrat în scenariu roșu

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.048 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Încă un județ din România a intrat în scenariu roșu, pe lângă Timiș, unde se testează mult. Este vorba despre Maramureș.

Până astăzi, 10 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 752.482 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 698.534 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14429702,01
2.Arad16154711,00
3.Argeș20557470,61
4.Bacău19175680,93
5.Bihor20502650,93
6.Bistrița-Năsăud8419140,81
7.Botoșani10276591,33
8.Brașov298011402,08
9.Brăila9487250,66
10.Buzău9171300,56
11.Caraș-Severin7939371,07
12.Călărași7326220,88
13.Cluj371602192,52
14.Constanța30618471,26
15.Covasna5697270,7
16.Dâmbovița16946410,93
17.Dolj18056951,2
18.Galați19380541,04
19.Giurgiu7442180,66
20.Gorj6112531,21
21.Harghita5942110,52
22.Hunedoara14282991,56
23.Ialomița7871160,89
24.Iași32101820,93
25.Ilfov29416742,15
26.Maramureș148762123,07
27.Mehedinți5744190,79
28.Mureș172381071,13
29.Neamț13199641,21
30.Olt10834300,66
31.Prahova26522570,78
32.Satu Mare8926681,76
33.Sălaj7465541,61
34.Sibiu18941451,12
35.Suceava197681131,53
36.Teleorman9305601,17
37.Timiș344282573,53
38.Tulcea6180160,5
39.Vaslui12346410,89
40.Vâlcea11273230,87
41.Vrancea7889190,33
42.Mun. București1216603511,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe1629*28 
 TOTAL752.482 3.048

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 750 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 19.135 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.02.2021 (10:00) – 10.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (45 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.233. Dintre acestea, 955 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.636.574 de teste RT-PCR și 179.760 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.187 de teste RT-PCR (16.770 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.417 la cerere) și 7.597 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 217 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 10 februarie a.c.

Pe teritoriul României, 39.700 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.078 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 153 de persoane.

energia residence
Zen Residence
comprest util asfalt dobrogea



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Cum vă puteți programa pentru vaccinul AstraZeneca

Wed Feb 10 , 2021
Astăzi, 10 februarie, la 12:30, în platforma de programare au fost activate noile cabinete de vaccinare pentru administrarea vaccinului produs de AstraZeneca. În cele 180 de cabinete din toată țara sunt disponibile 10.800 de sloturi/zi. Programarea pentru AstraZeneca începe astăzi și se realizează pentru o sesiune de 20 de zile, […]
vaccin-constanta-rapel-2