Începe târgul ofertelor educaționale, în nouă localități din Constanța

bacalaureat profesori, târgul ofertelor educaționale

În perioada 19-20 aprilie 2018, oferta educațională a anului şcolar 2018-2019 va fi prezentată sub sloganul „Alege Educaţia! Este calea către viitorul tău” de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa.

Evenimentul este organizat în colaborare cu Consiliul Judeţean Constanţa, Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Constanţa, universităţile locale şi alţi parteneri educaţionali.

Instituţiile de învăţământ teoretic, vocațional sau tehnologic, liceal și postliceal, îşi vor expune oferta atât la Pavilionul Expoziţional Constanţa cât şi în alte 8 locaţii din judeţul Constanţa (Medgidia, Mangalia, Năvodari, Cobadin, Hârşova, Cernavodă, Eforie, Mihail Kogălniceanu).

Târgul ofertelor educaţionale este adresat elevilor din clasele a VII-a şi a VIII-a, părinţilor acestora dar şi elevilor de liceu interesaţi de traseul educațional și al formării profesionale după absolvirea celor 12 clase.

Oferta învăţământului dual va fi evidențiată într-un stand special dedicat la care vor putea fi contactați atât reprezentanții operatorilor economici care au solicitat acest tip de școlarizare, cât și elevii care se află deja într-un asemenea parcurs de formare.

Deschiderea oficială va avea loc joi, 19 aprilie 2018, ora 10.00, la Pavilionul Expoziţional Constanţa, în prezenţa autorităţilor locale și a partenerilor educațional.

Programul de vizitare pentru cele două zile este 9.00-18.00.

LISTA PARTICIPANȚILOR 

PAVILIONUL EXPOZITIONAL CONSTANŢA

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 10.00

 

Nr.

Stand

Instituţia

LICEE TEORETICE

1

Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Constanţa

2

Liceul Teoretic “Ovidius” Constanţa

3

Liceul Teoretic “Traian” Constanţa

4

Colegiul Naţional “M. Eminescu” Constanţa

5

Liceul Teoretic “Decebal” Constanţa

6

Colegiul Naţional Pedagogic “C. Brătescu” Constanţa

7

Liceul Teoretic “G. Călinescu” Constanţa

8

Liceul Teoretic “L. Blaga” Constanţa

9

Liceul Teoretic “G. E. Palade” Constanţa

10

Liceul Teoretic Murfatlar

UNITĂȚI DE ÎNVĂȚĂMÂNT VOCAŢIONAL

11

Colegiul Naţional de Arte “Regina Maria” Constanţa

12

Liceul cu program sportiv “N. Rotaru” Constanţa

13

Seminarul teologic liceal ortodox “Dionisie Exiguul” Constanţa

14

Şcoala Militară de Maiştri Militari a Forţelor Navale “Amiral Ion Murgescu”

UNITĂŢI DE ÎNVĂŢĂMÂNT PARTICULAR

15

Liceul Teoretic Educational Center Cambridge School

16

Liceul Tehnologic UCECOM “Spiru Haret” Constanta

17

Scoala Postliceala “Hipocrate” Constanta

18

Scoala Postliceala “Henri Coandă” Constanta

19

Scoala Postliceala “Sf. Theodor” Constanta

20

Scoala Postliceala “Pro Scientia”, Constanta

21

Scoala Postliceala “Dr. I.Cantacuzino” Constanta

22

Scoala Postliceala FEG Constanţa

23

Liceul Internaţional de Informatică Constanta

24

Centrul Judetean de Resurse si Asistenţă Educaţională Constanta

25

Palatul Copiilor Constanţa

26

Consiliul Elevilor

LICEE TEHNOLOGICE / LICEE CU INVĂŢĂMÂNT PROFESIONAL și DUAL

27

Colegiul Tehnic “Pontica” Constanţa

28

Liceul Tehnologic de Electrotehnică şi Telecomunicaţii Constanţa

29

Liceul Tehnologic “C. A. Rosetti” Constanţa

30

Colegiul Tehnic de Marină “Al. I. Cuza” Constanţa

31

Colegiul Comercial “Carol I” Constanţa

32

Liceul Tehnologic “V. Madgearu” Constanţa

33

Liceul Tehnologic “D. Leonida” Constanţa

34

Liceul Tehnologic “Gh.Miron Costin” Constanţa

35

Centrul Scolar de Educaţie Incluzivă “Albatros” Constanţa

36

Liceul Tehnologic “I.N.Roman” Constanţa

37

Liceul Tehnologic “Ion Podaru” Ovidiu

38

Colegiul Agricol Poarta Albă

39

Liceul Tehnologic “N.Dumitrescu”, Cumpăna

40

Colegiul Tehnic Energetic Constanţa

41

Colegiul Tehnic “Tomis” Constanţa

42

Liceul Tehnologic “Gh. Duca” Constanţa

43

STAND ÎNVĂȚĂMÂNT DUAL

UNIVERSITĂŢI

45

Universitatea Tomis” Constanţa

46

Universitatea „Andrei Şaguna” Constanţa

47

Academia Navală „Mircea cel Bătrân” Constanţa

48

Universitatea Maritimă Constanţa

49

Universitatea „Ovidius” Constanţa

50

Universitatea „Spiru Haret” Constanţa

 

J

INSPECTORATUL DE JANDARMI JUDEŢEAN CONSTANŢA

MEDGIDIA- Cercul Militar Medgidia

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic “D. Hurmuzescu” Medgidia

2

Colegiul Tehnic “N. Titulescu” Medgidia

3

Colegiul “Dobrogea” Castelu

4

Liceul Teoretic “N. Bălcescu” Medgidia

5

Colegiul Naţional “K. Ataturk”, Medgidia

 

MANGALIA- Liceul Teoretic “Callatis”

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Colegiul Economic Mangalia

2

Liceul Tehnologic “I. Bănescu” Mangalia

3

Liceul Teoretic “Callatis” Mangalia

4

Liceul Teoretic Negru Vodă

5

Scoala Postliceala “FEG Education”, Mangalia

6

Şcoala Postliceală “Diada” Mangalia

 

CERNAVODĂ

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Teoretic “A. Saligny” Cernavodă

2

Liceul Tehnologic “Axiopolis” Cernavodă

 

HÂRŞOVA – Casa de cultură

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic “Carsium” Hârşova

2

Liceul Teoretic “I.Cotovu” Hârşova

3

Liceul Tehnologic Ciobanu

 

EFORIE – Liceul Teoretic „C.Sylva”

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Teoretic “C.Sylva”

2

Liceul Tehnologic Topraisar

3

Liceul Teoretic “E. Racoviţă” Techirghiol

 

NĂVODARI – Casa de cultură

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic “Lazăr Edeleanu” Năvodari

2

Liceul Tehnologic Cogealac

3

Liceul Tehnologic Mihai Viteazul

 

COBADIN – Liceul Cobadin

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Cobadin

2

Liceul Tehnologic Independenţa

3

Liceul Tehnologic “N.Istrăţoiu” Deleni

4

Liceul Teoretic Băneasa

5

Liceul Tehnologic “Jean Dinu”, Adamclisi

6

Liceul Tehnologic “Regele Carol”, Ostrov

 

MIHAIL KOGĂLNICEANU – Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu”

Deschidere oficială – 19 aprilie, ora 12.00

 

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Teoretic Mihail Kogălniceanu

2

Liceul Tehnologic Crucea

3

Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu

 

Donații pentru un jurnalism independent

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.