Inflația a depășit din nou 5%: scumpiri semnificative la produse alimentare, nealimentare și servicii

Rata anuală a inflației a ajuns la 5,02% în februarie 2025, față de 5% în ianuarie 2025, conform datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

Pe baza Indicelui Armonizat al Prețurilor de Consum (IAPC), rata medie a modificării prețurilor de consum în ultimele 12 luni (martie 2024 – februarie 2025) față de perioada martie 2023 – februarie 2024 a fost de 5,5%.

Scumpiri la produsele alimentare

Prețurile mărfurilor alimentare au crescut cu 4,54% în februarie 2025 față de februarie 2024, iar comparativ cu ianuarie 2025, majorarea a fost de 0,73%.

  • Cea mai mare scumpire a fost la margarină (+17% față de februarie 2024), deși prețul acesteia a scăzut ușor cu 0,36% față de ianuarie 2025.
  • Zahărul a înregistrat cea mai mare ieftinire (-5,86% față de februarie 2024), scăzând cu 0,16% și față de ianuarie 2025.

Mărfurile nealimentare, mai scumpe cu aproape 5%

Prețurile mărfurilor nealimentare au crescut cu 4,79% în februarie 2025 față de februarie 2024, iar față de luna precedentă, majorarea a fost de 1,08%.

  • Detergenții au înregistrat cea mai mare scumpire dintre mărfurile nealimentare (+9,64% față de februarie 2024 și +0,78% față de ianuarie 2025).

Serviciile, cele mai mari creșteri de preț

Sectorul serviciilor a fost cel mai afectat de creșterea prețurilor, cu o majorare de 6,42% în februarie 2025 față de februarie 2024 și de 0,66% față de ianuarie 2025.

  • Serviciile de igienă și cosmetică au avut cele mai mari creșteri de preț (+12,88% față de februarie 2024 și +2,57% față de ianuarie 2025).
  • Serviciile de telefonie s-au ieftinit cel mai mult, cu 4,78% față de februarie 2024.

Această evoluție a inflației confirmă presiunile economice asupra consumatorilor, cu creșteri accentuate de prețuri în special la servicii și produse de bază. Autoritățile vor trebui să monitorizeze evoluția costurilor și să ia măsuri pentru atenuarea impactului asupra populației.

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de Facebook.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website. Comentariile la articole sunt moderate.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul următor

Protecția Consumatorilor a închis un restaurant din Parlament: gândaci în bucătărie. Firma a raportat un profit de 89 de lei pe lună

joi mart. 13 , 2025
Astăzi, 13 martie 2025, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a efectuat un control la punctul de lucru al MAGNIFIC ONLINE SRL, situat pe Str. Izvor, nr. 2-4, Palatul Parlamentului (Salon Brâncovenesc). Acțiunea s-a desfășurat sub coordonarea președintelui ANPC, Cristian Popescu Piedone, și a scos la iveală multiple nereguli grave […]