Numai 729 de cazuri noi de covid în România

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 729 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr.JudețNumăr de cazuri
confirmate(total)
Număr de cazuri
nou confirmate
Incidența  
la 14 zile
1.Alba20971271,25
2.Arad2350390,64
3.Argeș27072360,91
4.Bacău2591050,40
5.Bihor28920250,94
6.Bistrița-Năsăud1178170,66
7.Botoșani1404680,40
8.Brașov43346160,87
9.Brăila13163110,66
10.Buzău12445150,48
11.Caraș-Severin11274211,09
12.Călărași997550,48
13.Cluj57041491,26
14.Constanța42659220,65
15.Covasna8452150,83
16.Dâmbovița22355130,51
17.Dolj26436150,55
18.Galați27370160,67
19.Giurgiu1093230,51
20.Gorj916720,21
21.Harghita819090,82
22.Hunedoara22743110,81
23.Ialomița1069150,42
24.Iași42107350,46
25.Ilfov4480121,14
26.Maramureș2026040,32
27.Mehedinți825480,70
28.Mureș23743250,89
29.Neamț18694230,66
30.Olt1445990,49
31.Prahova34798481,13
32.Satu Mare1291250,34
33.Sălaj1086650,77
34.Sibiu26199271,06
35.Suceava24045130,29
36.Teleorman1359260,69
37.Timiș54015310,89
38.Tulcea8317100,56
39.Vaslui1585570,34
40.Vâlcea16272140,65
41.Vrancea1059190,57
42.Mun. București182400971,11
43.Cazuri noi nealocate pe județe    712*6 
 TOTAL1.071.334729 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 184 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 29.485 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.05.2021 (10:00) – 15.05.2021 (10:00) au fost raportate 72 de decese (33 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.872. Dintre acestea, 784 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.631.745 de  teste RT-PCR și 1.027.729 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.056 de teste RT-PCR (7.972 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.084 la cerere) și 11.653 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 14.439 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.506 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 39.881 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 140 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 911 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 706 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 mai, 2.770 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 558.850 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.536 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 58 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Până astăzi, 15 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.071.334 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.023.822 de pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă v-a plăcut acest articol, puteți urmări Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
energia residence
Constanta-financiara-sigla-jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published.