Numărul îmbolnăvirilor de Covid-19 a explodat în județul Constanța

coronavirus

Numărul îmbolnăvirilor de Covid-19 a explodat în județul Constanța, în ultimele 24 de ore. Dacă până acum erau raportate puțin peste 100 de cazuri, acum vorbim de nu mai puțin de 259, adică aproape 11 cazuri noi la fiecare oră.

Incidența în municipiul Constanța este acum de 2,81 cazuri la mia de locuitori. La 3, se vor impune noi restricții.

Până astăzi, 31 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 241.339 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 172.513 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.753 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17* 
 TOTAL241.3395.753 
*Numărul total de cazuri nealocate pe județe a fost rectificat

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.448 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 6.968 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.10.2020 (10:00) – 31.10.2020 (10:00) au fost raportate 101 decese (63 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  4 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.242.748 de teste. Dintre acestea, 36.181 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.708 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.473 la cerere.

Pe teritoriul României, 28.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.860 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.373 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.957 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 857 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 6.286 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 942.740 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

parteneri Constanta 100% CT100
Constanta-financiara-sigla-jpg
Teasing_Tucson Exclusiv Auto
Mitshubishi
sprijina-jurnalismul-independent

Articole recente

Leave a Reply

Your email address will not be published.