Pregătiți-vă pentru cea mai geroasă noapte din acest an

Sursă foto: depositphotos.com

România se confruntă cu cel mai aspru episod de iarnă din acest sezon, iar noaptea de luni spre marți va aduce minimele cele mai scăzute, avertizează meteorologii de la Administrația Națională de Meteorologie.

Potrivit directorului general ANM, Elena Mateescu, deși temperaturile au coborât deja mult sub pragul de îngheț, adevăratul vârf al gerului urmează să fie atins în următoarele ore.

Minus 22°C la Vârful Omu

Cea mai scăzută temperatură înregistrată în ultimele zile a fost de -22°C la Vârful Omu, iar în toate masivele montane valorile au coborât sub -15°C.
În depresiunile din estul Transilvaniei – cunoscute drept „polul frigului” al României – mercurul a scăzut, de asemenea, sub -15°C.

În Capitală, la stația București-Băneasa, s-au înregistrat minime de aproximativ -10°C, însă noaptea următoare va fi și mai rece.

Ce temperaturi se anunță

Meteorologii estimează pentru noaptea de luni spre marți:

  • până la -20°C în zonele montane
  • -14…-15°C în București și în zonele periurbane
  • -19…-9°C în cea mai mare parte a țării

Vântul va accentua senzația de frig, cu rafale de 70–80 km/h, în special în nord și centru, unde va fi viscol și vizibilitate redusă.

Ninsori și viscol

Sunt așteptate ninsori slabe, mai ales în zonele montane și în nordul țării, cu depuneri de:

  • 3–7 cm de zăpadă în general
  • până la 10–15 cm în Carpații Occidentali și vestul Carpaților Meridionali

Începând de marți seara, în vest și sud-vest sunt prognozate precipitații mixte și polei.

Cod galben de ger în toată țara

ANM a emis cod galben de ger, valabil:

  • 12 ianuarie, ora 20:00 – 13 ianuarie, ora 10:00, pentru întreaga țară

În acest interval, nopțile și diminețile vor fi deosebit de reci, cu temperaturi extrem de scăzute, mai ales în Transilvania și la munte.

Vremea în București

  • Luni – marți dimineață: maxime de aproximativ -3°C, minime între -14 și -10°C
  • Marți – miercuri: maxime de -4…-2°C, minime de -8…-7°C
  • Sunt posibile ceață, chiciură și ninsoare slabă

Ce urmează

Vremea geroasă va persista până la mijlocul săptămânii, după care temperaturile vor începe să crească treptat. Spre finalul săptămânii, maximele ar putea deveni pozitive, ajungând la 7–8°C, însă alternanțele bruște de temperatură vor continua.

Meteorologii atrag atenția că acest tipar – ger intens urmat de episoade mai blânde – este caracteristic iernilor din România și poate crea condiții periculoase, mai ales prin apariția poleiului.

Recomandare: evitați deplasările inutile pe timp de noapte, protejați conductele de apă și acordați atenție sporită persoanelor vulnerabile.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul următor

Deszăpezire la lopată pe aleile secundare din Constanța

lun ian. 12 , 2026
Unele părți ale orașului Constanța se deszăpezesc în mod „clasic”, la lopată. Dacă pe bulevardele principale au intervenit utilaje care împrăștie automat material antiderapant, pe alei și în stațiile de autobuz, echipele de intervenție ale Polaris au fost surprinse curățând zăpada manual, în lipsa utilajelor suficiente sau acolo unde acestea […]