Prima scădere a incidenței cazurilor de coronavirus în municipiul Constanța după mai multe săptămâni

coronavirus

Direcția de Sănătate Publică din Constanța a raportat, pe 1 aprilie, prima scădere a incidenței cazurilor de coronavirus în municipiul Constanța după mai multe săptămâni.

Astfel, 1 aprilie, s-au raportat 1976 de cazuri, ceea ce înseamnă o incidență de 6,34 cazuri la mia de locuitori. Ieri era de 6,48

S-au înregistrat scăderi și în Mangalia, Cernavodă, Techirghiol. Incidența a crescut în localități precum Medgidia, Eforie, Hârșova, Murfatlar (aici a trecut peste 3).

Detalii, în tabelul de mai jos.

LocalitatePopulațieCazuri la 1000 de locuitori
(1 aprilie)
Cazuri la 1000 de locuitori
(31 martie)
Cazuri confirmate în
ultimele 14 zile
MUNICIPIUL CONSTANŢA3115826.346.48↓ 1976
MUNICIPIUL MANGALIA402953.753.82↓   151
MUNICIPIUL MEDGIDIA443442.642.59 ↑  117
ORAŞ CERNAVODĂ187422.242.29↓    42
ORAŞ EFORIE110854.514.42↑    50
ORAŞ HÂRŞOVA109890.820.73↑     9
ORAŞ MURFATLAR111073.152.97↑   35
ORAŞ NĂVODARI435664.544.48↑  198
ORAŞ NEGRU VODĂ58722.92.917
ORAŞ OVIDIU162994.364.17↑   71
ORAŞ TECHIRGHIOL85934.424.77↓   38
23 AUGUST57632.62.615
ADAMCLISI2321000
AGIGEA91084.394.3940
ALBEŞTI38691.811.817
ALIMAN27791.081.083
AMZACEA29160.690.692
BĂNEASA57370.870.875
BĂRĂGANU21730.460.461
CASTELU56471.060.89  6
CERCHEZU13690.730.731
CHIRNOGENI32191.241.244
CIOBANU358500.280
CIOCÂRLIA31521.271.274
COBADIN94670.950.959
COGEALAC55421.981.9811
COMANA20552.432.435
CORBU65662.592.5917
COSTINEŞTI34613.763.7613
CRUCEA30431.311.314
CUMPĂNA159224.714.27  75
CUZA VODĂ46800.210.211
DELENI23961.251.253
DOBROMIR3735000
DUMBRĂVENI520000
FÂNTÂNELE16481.821.823
GÂRLICIU1630000
GHINDĂREŞTI26730.370.75  1
GRĂDINA1079000
HORIA1123000
INDEPENDENŢA29320.340.341
ION CORVIN2024000
ISTRIA25230.790.792
LIMANU69063.333.4823
LIPNIŢA2993226
LUMINA118867.077.0784
MERENI24200.410.411
MIHAI VITEAZU37662.662.3910
MIHAIL KOGĂLNICEANU101402.762.8628
MIRCEA VODĂ54310.740.744
NICOLAE BĂLCESCU55921.611.619
OLTINA2487000
OSTROV47630.630.633
PANTELIMON19021.051.052
PECINEAGA34810.570.572
PEŞTERA35801.961.967
POARTA ALBĂ597610.846
RASOVA37433.473.2113
SĂCELE24620.410.811
SALIGNY23461.281.283
SARAIU128310.9112.47  14
SEIMENI21812.291.835
SILIŞTEA15201.321.322
TÂRGUŞOR15962.513.134
TOPALU1710000
TOPRAISAR63902.822.8218
TORTOMAN1909 4.714.199
TUZLA73022.882.8821
VALU LUI TRAIAN173714.845.0184
VULTURU7132.814.212
Zen Residence
energia residence



Leave a Reply

Your email address will not be published.

Următorul articol

Copiii bolnavi de covid se internează în Medgidia

Thu Apr 1 , 2021
Și copiii se îmbolnăvesc de covid. În județul Constanța, aceștia sunt internați și tratați în Spitalul Municipal Medgidia, au precizat reprezentanți Direcției Județene de Sănătate Publică. „Cazurile de covid pediatrie sunt tratate pe raza județului Constanța la Spitalul Municipal Medgidia, unde există 15 paturi. La ora actuală sunt internați 8 […]