România nu (prea) testează: 1.975 de cazuri în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.975 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Au fost realizate însă numai 11.949 de teste RT-PCR, adică de aproape cinci ori față de capacitatea zilnică de care vorbeau guvernanții.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14251361,84
2.Arad16022411,09
3.Argeș20469220,65
4.Bacău18978230,87
5.Bihor20376271,17
6.Bistrița-Năsăud8376130,88
7.Botoșani10141371,4
8.Brașov29471932,08
9.Brăila943550,65
10.Buzău9116270,52
11.Caraș-Severin7865201,12
12.Călărași7280120,91
13.Cluj36432572,22
14.Constanța30444761,39
15.Covasna5657100,74
16.Dâmbovița16838411,06
17.Dolj17882411,16
18.Galați19207141,2
19.Giurgiu740470,78
20.Gorj6001311,12
21.Harghita591490,61
22.Hunedoara14075241,5
23.Ialomița7809190,97
24.Iași31915731,01
25.Ilfov291771112,23
26.Maramureș144671282,98
27.Mehedinți5692130,81
28.Mureș17105561,13
29.Neamț13066461,22
30.Olt10750320,61
31.Prahova26390380,87
32.Satu Mare8769801,73
33.Sălaj7387341,66
34.Sibiu18802331,09
35.Suceava19516641,55
36.Teleorman9174251,1
37.Timiș337921703,43
38.Tulcea614950,6
39.Vaslui12255340,95
40.Vâlcea11209180,95
41.Vrancea784380,36
42.București1207153981,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe1702*-76 
 TOTAL745.318 1.975

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 413 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 18.881 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.02.2021 (10:00) – 07.02.2021 (10:00) au fost raportate 72 de decese (39 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad,Bacău, Bihor, Botoșani, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Giurgiu, Gorj, Harghita, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Timiș, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.373. Dintre acestea, 966 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.581.731 de teste RT-PCR și 160.687 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.949 de teste RT-PCR (6.383 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.566 la cerere) și 3.594 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.701 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.254 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.041 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 139 de persoane.

Până astăzi, 7 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 745.318 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 691.377 de pacienți au fost declarați vindecați.

Dacă v-a plăcut acest articol, puteți urmări Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
energia residence
Constanta-financiara-sigla-jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published.