S-a depășit pragul de 10.000 de cazuri noi de coronavirus în 24 de ore

coronavirus constanța

În România s-a depășit pragul de 10.000 de cazuri noi de coronavirus în 24 de ore. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.260 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba61101915,09
2.Arad65002684,02
3.Argeș80622432,13
4.Bacău91782212,14
5.Bihor81753785,04
6.Bistrița-Năsăud33791113,13
7.Botoșani38591022,42
8.Brașov110304123,53
9.Brăila3719531,6
10.Buzău44101491,62
11.Caraș-Severin3005792,2
12.Călărași1965281,55
13.Cluj117407225,92
14.Constanța71172572,69
15.Covasna2516483,1
16.Dâmbovița74271722,82
17.Dolj78622263,38
18.Galați68861161,61
19.Giurgiu2171501,75
20.Gorj3274571,71
21.Harghita3480912,74
22.Hunedoara49771962,62
23.Ialomița2487532,02
24.Iași123633072,23
25.Ilfov73573172,63
26.Maramureș55232903,37
27.Mehedinți2426681,64
28.Mureș65762483,97
29.Neamț6835792,27
30.Olt41281091,44
31.Prahova109722542,1
32.Satu Mare23631362,29
33.Sălaj36791796,01
34.Sibiu68824164,86
35.Suceava102171452,0
36.Teleorman3619662,37
37.Timiș116756655,76
38.Tulcea1699471,25
39.Vaslui5541951,92
40.Vâlcea58391963,18
41.Vrancea3776901,2
42.Mun. București408776294,5
43.Cazuri noi nealocate pe județe5386*1701 
 TOTAL287.06210.260 

Până astăzi, 6 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 287.062 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  195.971 de pacienți au fost declarați vindecați.

În municipiul Constanța, incidența este de 4,18 cazuri de coronavirus la mia de locuitori. În județ este de 2.69.

Până astăzi, 7.663 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.11.2020 (10:00) – 06.11.2020 (10:00) au fost raportate 123 decese (69 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

119 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.133. Dintre acestea, 1.001 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.418.245 de teste. Dintre acestea, 38.389 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.568 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.830 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 238 de   teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 noiembrie.

Pe teritoriul României, 40.615 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.186 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 14 persoane.


Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

Dan Armeanu (ASF): Pandemia COVID-19, impact minim asupra fondurilor de pensii private

vin nov. 6 , 2020
Piața pensiilor private a reușit să facă față provocărilor generate de criza COVID-19 punând în evidență capacitatea sistemului de pensii private de a obține profit pentru participanți, chiar și în condiții adverse. Reziliența sistemului în perioada de criză este determinată atât de calitatea gestionarii fondurilor de pensii,  de optimizarea portofoliilor […]
bani

V-ar putea interesa și: