Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului din Dubai

Simona Halep Dubai

Simona Halep s-a calificat în sferturile turnelui din Dubai, de categorie Premier 5, după ce a învins-o, în două seturi, pe Lesia Țurenko, locul 23 WTA.

Constănțeanca, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a impus cu scorul de 6-3, 7-5.

„Am o echipă puternică, mă simt bine cu ea. Încerc să mă coordonez singură pe terenul de tenis. nu este ușor. Nu vreau să-mi iau antrenor pentru următoarea perioadă, dar nu se știe niciodată.”, a declarat Simona Halep, după meci, pentru DigiSport.

Primul set a început cu câteva lovituri foarte bine plasate de Ţurenko, în primul ghem, pe care l-a câştigat. A urmat apoi o cădere în jocul ucrainencei, care a pierdut zece puncte la rând. La 1-2, Ţurenko şi-a recuperat break-ul cedat în ghemul al treilea, dar Halep a făcut apoi 5-2. Fostul lider WTA a servit pentru set, dar nu a reuşit să-l închidă la acest scor, ci în ghemul următor, pe serviciul rivalei, scor 6-3, după 36 de minute.

Setul al doilea a început cu un break al Lesiei Ţurenko. La 0-2, Halep a câştigat următoarele trei ghemuri, preluând conducerea, 3-2. Tot jucătoarea ucraineană a câştigat următorul break, la 4-4, şi a servit pentru set. Setul s-a încheiat cu 7-5, după o oră şi 20 de minute de joc.

„Am încredere că pot câștiga orice meci.”

Simona Halep

Simona Halep va evolua cu învingătoarea din partida Belinda Bencic (Elveţia), locul 45 – Arina Sabalenka (Belarus), locul 9 WTA.

„Este o jucătoare foarte solidă, foarte puternică. Trebuie să stau foarte bine pe picioare și să mă adaptez pe teren. Trebuie să cred în șansa mea. Sunt puțin obosită, dar am încredere în mine. Am încredere că pot câștiga orice meci”, a mai spus Simona Halep.

Calificarea în sferturi este recompensată la Dubai cu un premiu de 59.960 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Ea a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite.

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.

Comentariile la articole sunt moderate. Așa se întâmplă încă din 2015, de la înființarea Constanța 100%. Am luat această decizie pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false. Dacă doriți să comentați, vă solicităm să folosiți un limbaj decent, să nu folosiți atacuri la persoană și nici informații false. Utilizatorului îi revine întreaga responsabilitate a comentariilor și a acțiunilor sale decurgând din acest act.