
Meteorologii anunță că urmează două săptămâni cu temperaturi mai scăzute decât cele obișnuite, în timp ce primele două săptămâni din martie vor fi caracterizate de temperaturi peste cele normale în această perioadă.
Săptămâna 17.02.2025 – 24.02.2025
Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României, dar cu o abatere termică negativă mai accentuată în zonele montane şi în sud-estul ţării.
Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii ţări, dar mai ales în regiunile vestice şi nord-vestice.
Săptămâna 24.02.2025 – 03.03.2025
Temperaturile medii vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru acest interval în regiunile sudice, estice şi sud-estice, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale.
Cantităţile de precipitaţii vor fi deficitare în toate regiunile dar mai ales în zonele montane.
Săptămâna 03.03.2025 – 10.03.2025
Temperatura medie a aerului va avea valori uşor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în majoritatea regiunilor, dar mai ales în zonele montane.
Regimul pluviometric estimat pentru acest interval va avea o tendinţă uşor deficitară la nivelul întregii ţări, dar mai ales la munte.
Săptămâna 10.03.2025 – 17.03.2025
Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână pe întreg teritoriul României, dar mai ales în zonele montane.
Cantităţile de precipitaţii vor fi în general apropiate de cele normale pentru această perioadă, cu posibilitatea unui uşor deficit la munte şi local în centru şi nord-vest.
Ninsori în Dobrogea
Potrivit ANM, de vineri seară, de la ora 20.00, până marţi la ora 10.00, vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a ţării.
„În cursul nopţii de vineri spre sâmbătă (14/15 februarie) în jumătatea de nord a ţării şi pe arii mai restrânse în sud vor fi precipitaţii mixte (ploi, lapoviţă şi ninsori), pe spaţii mici se va forma polei. În Moldova, Transilvania şi la munte vor predomina ninsorile şi se va depune strat de zăpadă (în general 5…10 cm)”, au transmis meteorologii.
Potrivit acestora, pe parcursul zilei de sâmbătă (15 februarie) vor fi precipitaţii predominant sub formă de ninsoare în sudul şi estul Transilvaniei şi local în Moldova.
„În Muntenia şi local în Oltenia şi Dobrogea la început vor fi ploi şi lapoviţă, apoi doar ninsori. Izolat se va depune polei”, a mai transmis ANM.
Din seara zilei de sâmbătă şi până marţi dimineaţa temporar va ninge în sud, sud-est şi parţial în centru şi se va depune strat de zăpadă (în general 5…15 cm).
„Temporar vântul va avea intensificări în noaptea de vineri spre sâmbătă şi pe parcursul zilei de sâmbătă în regiunile vestice, estice şi sud-estice cu viteze în general de 40…50 km/h. Începând de sâmbătă vremea va intra într-un proces de răcire în toate regiunile, iar până spre finalul săptămânii viitoare valorile termice se vor menţine sub mediile multianuale specifice perioadei”, mai anunţă ANM.
Potrivit ANM, în intervalul 15 februarie, ora 05 – 15 februarie, ora 18, este cod galben în Moldova, nord-estul şi estul Munteniei şi nordul Dobrogei.
Temporar va ninge viscolit, vântul va avea intensificări cu viteze de 50…65 km/h, iar vizibilitatea va scădea sub 100 m.