Zeci de elevi din România, premiați la un concurs NASA

16 grupe de elevi din mai multe orașe din România au fost premiați la concursul NASA intitulat „National Space Society – Space Settlement Contest 2021.

Printre ei se numără și elevi de la Colegiul Mircea ce Bătrân și de la Liceul Ovidius din Constanța, dar și de la licee din București, Brașov, Pitești și Piatra Neamț.

Reprezentanții colegiului Mircea au oferit detalii despre proiectul premiat de elevii săi.

Kessler Project Space Settlement, realizat de elevii Culerda Andrei, Mazilu Riana Florentina, Pătrașcu Maria-Alexandra, Gagara Elena Antonia, Diaconescu-Cărbunescu Mădălina, Balcan Maria-Alexia, Niculiță Alexia, Cupcea Alina-Nicoleta, Bodea Maria de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” şi de elevii Petrescu Vladimir-Ioan, Niță Nicolas-Raul, Popescu Tiberiu-Andrei de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Constanţa,a obţinut Premiul al II-lea, la secţiunea dedicată clasei a X-a, large group. Elevii au fost coordonaţi de profesorul Adrian Eracle Nicolescu de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Proiectul Kessler are drept scop curățarea deșeurilor spațiale localizate pe orbita Pământului. Acestea reprezintă un risc semnificativ deoarece circulă cu viteze foarte mari, iar impactul cu sateliți sau rachete este inevitabil. Sustenabilitatea proiectului este întreținută de baza amplasată pe Lună şi cele 2 stații de pe orbita Pământului, respectiv de pe orbita Lunii. Colectarea deșeurilor este realizată cu ajutorul unor drone trimise de pe stația ce orbitează Pământul. Deșeurile sunt ulterior folosite pentru construirea unor noi sateliți sau mentenanța celor existenți.”, au spus reprezentanții colegiului.

La această competiţie au participat anul acesta 6.862 elevi din 22 ţări, cu 1.619 de proiecte.

Mai jos aveți lista completă a câștigătorilor, potrivit site-ului oficial.

Grand Prize

The Grand Prize for the 2021 NSS Space Settlement Contest went to the Aerospace Meridian team from the Makua Lani Christian Academy in Kona, Hawaii, USA. Their ASM Venus (14 MB PDF) design is a cylindrical structure situated in orbit around Psyche 16 in the Asteroid Belt.


First Prize

Grade 12 First Prize

  • Astrodome, Anirudh Balaji: Sri Chaitanya School, Mylapore, Tamilnadu, India, Individual.
  • Ratnatraya, Chinmay Tejal Vora, Anjali Ashok Mulik, Atharva Shrikant Mujumdar: Pune, Maharashtra, India, Small Group.
  • Apeiron, Zainab Afzal, Madina Khan, Amna Nasir, Hiba Anwar, Hamza Zubair, Muneeb Aitmad Alvi, Sirajam Muneera Sadia, Paulin Isabel, Reena Riczie, Fathima Hana, Giller Jess, Safa Nadeem: Pristine Private School, Dubai, United Arab Emirates, Large Group.

Grade 11 First Prize

  • OCS Hyperhorizon, Hubert Serafin: Abbot Beyne School, Burton Upon Trent, Staffordshire, UK, Individual.
  • Axiom, Ayan Imran Chaudhry, Ali Mujtaba Rafee, Faiq Ahmad, Syed Muhammad Ibrahim Absar, Namwar Ahmad Rauf: Lahore Grammar School Johar Town Senior Boys Campus, Lahore, Punjab, Pakistan, Small Group (tie).
  • Prometheus, Ana-Mateea Cerchez, Nicoleta Dobrica: Gheorghe Lazar National College, Sfantul Sava National College, Bucharest, Romania, Small Group (tie).
  • Cassandras, Ayaan Naveed Malik, Saad Ahmed Khan, Ahmed Reaan Khalid, Fakhir Ahmed Aslam, Mirza Sarim Ahmed Beg, Mustafa Haider, Mohammad Hamd Azam, Umer Aili, Shazif Ahmed, Mohammad Ibrahim Naqi, Raza Shahzad: Lahore Grammar School Defence, Lahore, Punjab, Pakistan, Large Group (tie).
  • Papillon, Sameer S Katte, Sriram Ravindra, Guna Sg, Harshith Gr, Sai Shravan V, Neharika A, Sharanya R Bhagavath, Gayendhu Nambiar: Sri Chaitanya Collage, Bangalore, Karnataka, India, Large Group (tie).

Grade 10 First Prize

  • Investigations on Free-Space Settlements: Development of a Theoretical and Practical Model, Andrey Parrilla: Sek Alborán, Almería, Andalusia, Spain, Individual.
  • Gateway++, Borcoman Bucur-Andrei, Popa Ioana: Andrei Saguna National College, Brasov, Romania, Small Group.
  • The Inspiration, William Li, Steven Li, Ethan Shust, Farhan Baig, Sam Barskiy, Justin Mead: Brookwood High School, Lilburn, Georgia, USA, Large Group.

Grade 9 First Prize

  • Origin-1, K. Vendan Vishwa: Sri Chaitanya School, Coimbatore, Tamilnadu, India, Individual.
  • Astrum, Daksh Choudhary, Navendu, Lakshya, Vedansh: Sri Chaitanya Techno School, Jaipur, Rajasthan, India, Small Group.
  • The Nexus Programme, Shrish Madhan, Shiven Bajpai, Dheeraj Pesala, Vamsikrishna Harikrishnan, Kavvya B.S., Sajjan Balasubramanyan: Chennai Public School, Chennai, Tamil Nadu, India, Large Group.

Grade 8 First Prize

  • Spatium Urbis, Roudra Bhattacharyya: Magdalen College School, Oxford, Oxfordshire, UK, Individual (tie).
  • Vya Terra, Kaveen K Goswami: Kennedy Middle School, Cupertino, California, USA, Individual (tie)
  • Esperer, Shravya Kumar, Anav Jain, Aashna Verma, Ira Bhattacharya, Kabir Sahni: Delhi Public School, R. K. Puram, New Delhi, Delhi, India, Small Group.
  • Minerva, Srija, John Prakash, Ram Charan, Raghuram, Vishal Nayak, Rishikachowdary: SC-CBSE School, Khammam, Telangana, India, Large Group.

Grade 7 and Younger First Prize

  • Lotus Empire, Megavarshini N: Sri Chaitanya Residential School, Nolumbur, Tamilnadu, India, Individual.
  • Cosmic Vita, Abhinav Jha, Chaitanya Samani, Deep Panchal, Rishit Agarwal: Narayana E-Techno School, Mumbai, Maharashtra, India, Small Group.
  • Aegis-The Protector, Sai Priya Seelam, Veera Venkata Satya Prasad Mudragada, Shaik Hasan Raza, Jnana Venkata Lakshmi Harika Yalla, Rohith Sri Manikanta Ramana Kumar Mummidi, Sri Dharani Bezawada: Sri Chaitanya International School, Yanam, Andhra Pradesh, India, Large Group (tie).
  • Spatium Sedes, Hemprakash H, Sripaad S, Praneeth Mutchu, Mannekam Singh Sapra, Samarjit R.S, Revanth Kumar Varanasi, Anwesha Sowdri: Chaitanya Techno School, Horamavu, Bengaluru, India, Large Group (tie).

Artistic Merit First Prize

  • Apoikia, Jeet Sai: Narayana E Techno School, Vsp Ekpm Branch, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India (tie)
  • Human Life In Space Colony, Charan Sai Teja .B, Bhaskar Reddy .P, Jashuva Stalin .K, Mani Deep Raju .K, Ruthwik Reddy .P, Sriram Reddy .B, Namratha .K, Bhavana .K: Sc Ets Talent Rs, Kodada, Telangana, India (tie)

Literary Merit First Prize

  • Astro Chelonia, Kyeol Kim: Korean Minjok Leadership Academy, Hoengseong, Gangwon, Republic of Korea (tie).
  • Chain of Darkness, Migul Ilavarasu Shyamalen: Narayana E-Techno School, Bangalore, Karnataka, India (tie)


Second Prize

Grade 12 Second Prize

  • Jing Kieng Jri, Mori Ono: Community High School, Ann Arbor, Michigan, USA, Individual.
  • Lyra, Sai Abhinav, Devarshini, Mahitha: Sri Chaitanya School, J Hills, Hyderabad, India, Small Group (tie).
  • Phoenix, Aahil Ahmed Shaik, Parth C Shah, Vaishnavi R, Saketh Batchu: Chaitanya School, Ayanambakkam, India, Small Group (tie).
  • Thoth Ii, Burca Vlad, Ciobanescu Laura Stefania, Cruceru Raluca Elena, Ionescu Sorana Maria, Nechita Sebastian Alexandru, Panait Ana-Maria Paun Monica Alexandra, Zinca Luiza: Tudor Vianu National High School of Computer Science, Bucharest, Romania, Large Group.

Grade 11 Second Prize

  • Equinox, Mete Orhan Erdem: Turgut Ozal High School, Tirana, Albania, Individual.
  • Calyx, Alexandru Stefan, Andrei Filip, Claudia Stroe, Denisa Neagu: Andrei Saguna National College, Romania, Small Group.
  • Ad Astra, Cainamisir Vlad, Axenie Raisa, Alecu Maria, Mercan Horia, Popoiu Alexandra, Albu Matei, Sandru Matei: Tudor Vianu National Highschool of Computer Science, Bucharest, Romania, Large Group.

Grade 10 Second Prize

  • Gaia, Daksh Shettar: Presidency School, Bengaluru, Karnataka, India, Individual (tie).
  • Oasis, Srihari S: Chaitanya Public School, Pallavaram-2, Tamilnadu, India, Individual (tie).
  • Nava Sethu, K Pranith, R Sai Pavan, B Sowdhamini, S Jyothi Sree: Narayana E-Techno School, Madhurawada, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Astraea, Avram Andrei, Busuioc Maria Siluana, Glavan Delia Alexandra, Grigorescu Raluca Ioana Aimee, Jeleboglu Ioana Gabriela, Patrascu Alexia Maria, Sotirescu Ilinca Elena, Turcu Filip Ianis: Saint Sava National College, Bucharest, Romania, Large Group (tie).
  • Kessler Project, Vladimir-Ioan Petrescu, Nicolas-Raul Nita, Tiberiu-Andrei Popescu, Andrei Culerda, Riana Florentina Mazilu, Maria-Alexandra Patrascu, Elena Antonia Gagara, Madalina Diaconescu-Carbunescu, Maria-Alexia Balcan, Alexia Niculita, Alina-Nicoleta Cupcea, Maria Bodea: National College Mircea Cel Batran, International Computer High School of Constanta, Constanta, Romania, Large Group (tie).
  • Panspermia, Dua Zafar, Muhammad Uzair Masoud, Insiyah Murtaza, Rida Noor, Shayan Suroor, Kristina Caramol, Muhammad Aathif Qasim: Pristine Private School, Dubai, United Arab Emirates, Large Group (tie).

Grade 9 Second Prize

  • Endurance, Bhavana Peri: Johnson Grammar School, Hyderabad, Telangana, India, Individual.
  • Techniti Gi, M Chitra Nandini, K Rohit Sai, P Dharmendra Naidu, R Gayathri, B Sai Rithvik: Ravindra Bharathi School, Nad, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Flyer 2 Ceres, Diana Bonciu, David Roth, David Abrudan, Dennis Bart, Tudor Bustan, Alexandra Miron, Ileana Craciun, Al Mousawi Amir: Andrei Saguna National College, Brasov, Romania, Large Group.

Grade 8 Second Prize

  • Welkin Space Factory, Rahul Sanapala: Sri Chaitanya School, Srikakulam, Andhra Pradesh, India, Individual.
  • Renaissance, Hrithik Vijay K, Manoj. D, Rohan S Gowda, Nidhi Gunaga: Chaitanya School, Peenya, Karnataka, India, Small Group (tie).
  • The Resolute, Amaan Purohit Haider, Rohan Rajkumar Nyamagoud, Krishnaprasad Mokshagundam: National Public School Agara, Bengaluru, Karnataka, India, Small Group (tie).
  • Elpis, Madhav Goyal, Anushk Sharma, Atika Padha, Kushagr Kakkar, Tarush Sharma, Aditya Malik, V.S.P.Aditya, Nishtha Sinha, Nandika Semwal, Mahima Srivastava: Narayana E-Techno School, Faridabad , Haryana, India, Large Group.

Grade 7 and Younger Second Prize

  • Spacehive, William Wang: Miller Middle School, San Jose, California, USA, Individual.
  • Paracosm, Rupesh, R.Kanishka, Sujal, Varshitha: Sc Co Education School Hasmathpet, Hyderabad, India, Small Group.
  • Matsya, Ashrith Indirala, Yogitha Ravula, Charan Kumar Patnam, Akshaya Kantekar, Ram Charan Goud Nalla, Jasvant Avula, Sai Naraya Akhilesh Pyla, Rishik Reddy Cherla, Sai Gowtham Animella: Sri Chaitanya E Techno School, Ibrahimpatnam. Dhammaiguda, Hyderabad, Telangana, India, Large Group (tie).
  • Victoria Aurora, Dolly Middha, Krish, Mukul, Navendu Kumar, Rahul Kaswan, Vaibhav Gupta, Yatharth Kumawat: Sc High School Jaipur, India, Large Group (tie).

Artistic Merit Second Prize

  • Agriculture in Space, Deepthui Sai J, Prasanna Lakshmi G, Saviti P V V Durga Tata Rao, Gundarapu Revathi, Karim SK, Venkata Pranay Akhil T, Mohana Sranitha, Rajamouli C, Siva Gowtham D, Ajay Babu M, Satya Prabhu Tagore K, Bala Ayyappa Venkata P: Narayana E-Techno School, Pithapuram, East Godavari, Andhra Pradesh, India (tie).
  • Space Vegetation, S V Amuthan, Aarya M.D, Jaykrishnan V, R Rubiga, Kailash Kumar M: Sri Chaitanya School, Hosur-1, Tamilnadu, India (tie).

Literary Merit Second Prize

  • Logs, Mohammad Huzaifa, Haseeb Tahir, Abdul Rehman Junaid, Sayed Imaad Hussain, Bilal Afzal Shafi: Lahore Grammar School, Johar Town Senior Campus for Boys, Lahore, Punjab, Pakistan.


Third Prize

Grade 12 Third Prize

  • V Star, P Hemanth Kumar: Sri Chaitanya Olympaid School Sr Nagar, Hyderabad, India, Individual.
  • Erebor, Aditya V. Nebhrajani, Arnav J. Kalgutkar: Pune, Maharashtra, India, Small Group.
  • Parwaaz, Saneyya Naveed, Sejal Shaukat, Aleema Faisal, Maaidah Kaleem, Fatima Azhar, Eman Naveed, Raahima Usman, Adeela Nasir, Khadija Nauman Khan, Iqra Athar, Emaan Fatima, Zeya Tariq: Lahore Grammar School Senior Girls OPF Branch, Lahore, Pakistan, Large Group.

Grade 11 Third Prize

  • Felicity, Anirudh V: Chaitanya P.U College, Mylapore, Tamilnadu, India, Individual.
  • Aphrodite, Ada Maria Ciontu, Arina Maria Cristescu, Alina Alexandra Danescu, Alessia Maria Grecu, Eva Maria Grosu: Saint Sava National College, Bucharest, Romania, Small Group (tie).
  • Tyrheim, Sankalp Jain, Sahil Khandelwal: Modern School Vasant Vihar, New Delhi, Delhi, India, Small Group (tie).
  • Millennium Falcon, Ahbab Al Mohammad Siddiquee, Al Faridul Karim, Alif, Arman Ghani Chowdhury, Daniyal Shomyun Chowdhury, Mohammad Mufrad Chowdhury, Pallob Kanti Paul, Sultan Mahir Muhtasim Ariyan, Talha Zubair: Dhaka, Chittagong, Bangladesh, Large Group (tie).
  • Wandering Universe, Chia-Yu Ho, Ting-Yi Lu, Pin-Cheng Lin, Chun-An Wang, Chia-Min Ho, Bo-Han Chen, Shu-Yun Yang, Yun-Chen Liu, Chia-Shan Hsieh: Mingdao High School, Taichung City, Taiwan, Large Group (tie).

Grade 10 Third Prize

  • Serenity, Venkata Sai Harsha Nayani: Sri Chaitanya Cbse School Tirupathi, India, Individual.
  • Newfrontier, Chiriac Sebastian Casian, Maria-Liana Ciupala, Teodor Neagoe, Tudor Sebastian Robu: Andrei Saguna National College, Romania, Small Group.
  • Horus-1, Berzah Ozan Bal, Eda Kocaoğlu, Can Parmaksızoğlu, Eray Bozoğlu, Alp Solakoğlu, Arda Eğrioğlu, Hasan Efe Ersoy: Koc School, Istanbul, Turkey, Large Group (tie).
  • Prometheus, B Purna Chander, R Siddharth, S Manikanta, G Harshavardhan, M Akshith, J Varun Reddy, G Vishnu Tej: Sc Residential School Kompally, Hyderabad, India, Large Group (tie).

Grade 9 Third Prize

  • Rise, Bîlă Alexandru-Mihai: Colegiul Național Ion.C.Brătianu, Pitești, Argeș, Romania, Individual.
  • Adviteeya, P. Shariq Faraz, M. Laxmi Nivas, A. V. K. Teja, B. Venkat Rohit, Narayana High School, Vanasthalipuram, Hyderabad, India, Small Group.
  • Navis, Vihang Vidwans, Manas Vichare, Simran Varma, Anvay Sinkar, Parth Sangle, Rugved Ranjanikar, Avaneesh Bapat, Aarya Deshpande, Sudhanwa Rajurkar, Siddhant Pai: Dr. Kalmadi Shamarao High School, Large Group (tie).
  • Yggdrasil, Albadi Matei, Andrei Bianca, Antoniu Vlad, Balcan Alexandru, Costache Neculai Valentin, Cristea Antonio Radu, Frigea Andreea, Gligan Sergiu Iulian, Pătrașcu Ariana, Tanasă Robert Sebastian: Ovidius Highschool, Constanța,Constanța, Romania, Large Group (tie).

Grade 8 Third Prize

  • Athena, Suchita Manne: Sri Chaitanya, Davanagere, Karnataka, India, Individual (tie).
  • Sphere, Oybek Gulyamov Anvarovich: Sehriyo School, Tashkent, Uzbekistan, Individual (tie).
  • Atulya, Gandreddi Jyoshika Sri, Mummana Harshavardhan, Koyya Satya Sai Praseeda: Narayana E-Techno School, Pendurthi Branch, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Artificial Earth, Manognya, V. Pavithra, B. Rohith, Md. Ishaq, Sk. Sohail, J. Siva Keerthan, M. Vamsi, Anagha, A. Sneha Reddy: Chaitanya Techno Khammam, Telangana, India, Large Group.

Grade 7 and Younger Third Prize

  • Leavitt, Mira Nuthakki: Creekside Middle School, Carmel, Indiana, USA, Individual.
  • Aether, Vishvanand P, Agilesh Srirangaa V, Akhil R, Akkash S M, Abhilash S: Sri Chaitanya Techno School, Erode, Tamilnadu, India, Small Group.
  • Ashwatha, Leha Preethi Challa, Vipin Sai Velaga, Lohitha Reddy Madana, Neeraj Ganji, Neha Anjana Durga Jonnala, Mohana Lakshmi Priyanka Gadesetty: Sri Chaitanya High School Tenali, India, Large Group (tie).
  • Polaris, B Laxmi Lahari, N Sanjana, K Vedith, A Pravalika, K Vinuthna, S Sai Sreeja: Sri Chaitanya E-Techno School, Yellapur, Telangana, India, Large Group (tie).

Artistic Merit Third Prize

  • Astronaut Space Walk Between a Group of Space Colonies, Sujitha Bompada, Niharika Pulipakam: Sri Chaitanya Ipl School Kukatpally1, Hyderabad, India (tie).
  • Construction of Space Camp, N Athishraj Nayaka, Shreesha Hemadri, Naveen Patil, Darshan Ravi Jadhav, Devesh S Pathak: Chaitanya Higher Secondary School, Hospet, Karnataka, India (tie).

Literary Merit Third Prize

  • Permanent Stars, Praisy I: Narayana Olympiad-KSN, Bengaluru, Karnataka, India (tie).
  • Spacevilla, Shreyansh Ranjan, Shrestha Ranjan: Narayana Etechno School, Uttarahalli Branch, Bangalore, Karnataka, India (tie).


Honorable Mentions

Grade 12 Honorable Mention

  • Upnivesh, Akshat Singh: New Horizon Public School, Indiranagar, Bangalore, India, Individual.
  • Kefi, Madagala Modha Venkata Uma Devi: Sri Chaitanya Techno School, Narsipatnam, Andhra Pradesh, India, Individual.
  • Erholung, Haramgaonkar Ameya, Praneeth Mutchu, Samarjit R.S, Revanth Kumar Varanasi: Chaitanya Model School, Bengaluru, India, Small Group.
  • Eternity, Surya Harsha Vardhan Billapati, Vamsi Krishna Singampalli, Uday Pavan Kumar Kattela, Jaswanth Reddy Madireddy, Hari Charan Bandaru: Chaitanya Junior College, Anakapalli, Visakhapatanam, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Ptah, Sumana Govinda, Lalitha Priya Kousu, Hema Naga Venkata Sri Sai Hruday Puram, Keerthi Lalithambika Kadha, Veda Naga Pragnya Ghantasala: Chaitanya International Olympaid Junior Colege, Eluru, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Ineffable, Ronanki Manoj, Meesala Deepika, Jalumuru Sasank, Yalakala Satya Sohan, Tamminana Krishna Geethika: Sri Chaitanya International School, Palasa, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Project Dwaya Prithvi, Kaasyap Vallabhavajhula, Abhishek Kinthada, Aryan Sai Shiv Ronanki, Harshith Pappu, Nikhith Lingam: Sri Chaitanya IPL Jr College, Dwarakanagar, Visakhapatanam, Andhra Pradesh, India, Small Group.
  • Aurichalcum II, Andrei Marin, Tudor-Gabriel Mocioi, Mara-Andreea Iancu, Stefan-Alexandru Pitur: Tudor Vianu National High School of Computer Science, Bucharest, Romania, Small Group.
  • The Liberation, Ray Xu, Richard Zhou, Robert Caluian, Michel Alejandro Herrera, Shawn Truong, Victor Tripon, Andre Slavescu, Jason Elisei, Ilinca Anton, Ana Cretulescu, Robert Balanescu, Mark Jejeran: York University Math Circle, Toronto, ON, Canada, Large Group.

Grade 11 Honorable Mention

  • Navagraha, Rushee Kumar Anumalachetty: Chaitanya Pu College, India, Individual.
  • Star Scream, Muhammad Ibrahim Raheel, Muhammad Saram Hassan, Muhammad Zaid, Haisum Haroon, Baazil Akhlaque: Lahore Grammar School Johar Town Senior Boys Campus, Lahore, Punjab, Pakistan, Small Group.
  • Aurelian, Mohammad Huzaifa, Haseeb Tahir, Abdul Rehman Junaid, Sayed Imaad Hussain, Bilal Afzal Shafi: Lahore Grammar School, Johar Town Senior Campus For Boys, Lahore, Punjab, Pakistan, Small Group.
  • Skyskewer, Fengyi Wang, Yaxuan Wei, Xiru Hou, Bowen Deng, Tianrui Wang: The High School Affiliated to Renmin University of China, Beijing, China, Small Group.
  • Zero, Mai Takahashi, Ririka Ota, Misuzu Yoshida, Kohaku Yugami, Omi Shigematsu, Brian Yuto Yamamoto, Tatsuya Ubagai, Aoi Utsunomiya, Koharu Tanaka, Sayane Miyauchi, Yuzuki Kori, Rin Aono: Saibi High School, Matsuyama, Ehime, Japan, Large Group.
  • Projekt Inspatium, Samaya Veer Dharshan K B, Shreyas B, S Kiran, Aditi Vadakkepat, Shradha L, P L Ramanathan, Gobikaa Omprasad, Shreenidhi Manigandann, Shrish Kumar Linga, Kaushik G: Chennai Public School, Sindhi Model Senior Secondary School, Sishya School Adyar, Chennai, Tamilnadu, India, Large Group.
  • Akashdweep, Mohammed Arham Khan, Sai Charan Reddy V N, Nishant D, Sukruth G R, Manish C, Likhith K S: Sri Chaitanya Residential School, Tumkur-1, Karnataka, India, Large Group.
  • Cassandras, Ananya Krishna, Oorgita Sur, Shashwat Nagar, Bahniman Raj Konwar Das, Paarth Sharma, Vidhi Pandey, Vedika Agarwal, Shreya Tuli, Priyanshi Tandon, Hiteshi Mathur, Bhavya Jha, Sanchoyita Chatterjee: Amity International School, Mayur Vihar, New Delhi-110091, Large Group.
  • Connect, Ananya Noronha, Riya Kambli, Kavya Ganpule, Chaitanya Raut, Meet Bhesaniya, Arvind Raj, Himadhya Joshi, Nahar Wakade: Mumbai, Maharastra, India, Large Group.
  • Elysium, Snigdesh Gundra, K Kavya Anjali, S Siddharth, Rayapati Mounisha Moula, Shubham Kumar, Balasa Jovith Sai: Sri Chaitanya Higher Secondary School, Karkana Mg Road, Hyderabad, India, Large Group.
  • Eve, Vidushi Meel, Asritha Bodepudi, Rohan Bandaru, Nagamitesh Nagamuralee, Nivan Gujral, Anika Chitnis, Shalin Sinha, Sishir Mahavadi, Sathvik Appana: Lexington High School, Lexington, MA, USA, Large Group.

Grade 10 Honorable Mention

  • Tinia, Boddeti Sai: Narayana E-Techno School, Kurmannapalem Branch, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India, Individual.
  • Bendis, Barbieru Tudor, Bistriceanu Traian, Scurtu Iancu-Matei, Verdeanu Mircea-Matei, Zagarin Tudor-Ioan: Petru Rares National College, Piatra-Neamt, Neamt, Romania, Small Group.
  • Vesta, M.Vaydeesh Kumar, C.Sri Vasu Deva: Narayana School, Tirupati, Andhrapradesh, India, Small Group.
  • Asria-X, Adrien Adhi Kusuma, Jing Wei Greta Lee, Jonathan Kamdani, Valerie William Kalip: Acs Jakarta-Indonesia, Acs Jakarta-Indonesia, Small Group.
  • Aevitas, Aryan Goel, Siddharth Mishra, Pradyun Rudra Patra, Apurva Thakur, Abhaya Trivedi: Delhi Public School R.K.Puram, New Delhi, Delhi, India, Small Group.
  • Tardigrada, Vlad-Mihnea Ene, Darius-Stefan Iavorschi, Mihnea Stefan Mateescu, Razvan-Alexandru Oana, Toma Zarafiu: Saint Sava National College, Bucharest, Romania, Small Group.
  • Pellucid, Ujwal Reddy, 2. R Ganesh Rithwik, M Naga Jaideep Chowdary, K Tapan Reddy: Narayana Olympaid(Obh), Hyderabad, Telangana, India, Small Group.
  • Manidweepam, Geethakrishna, Vishal Reddy, Sri Nihitha, Samykya, Shivarama Krishna, Sai Karthika, Sanjay Harsha, Sri Nidhi, Vidya Pranathi, Haasini, Ramesh Rishith: Sc E-Techno School, Khammam, Telangana, India, Large Group.
  • Zenith, Ram Karthik Reddy Pothamsetti: Sri Chaitanya Ipl School, Rajahmundry Ipl, Andhra Pradesh, India, Large Group.
  • Elpis, Rakshith Patel, V Snigdith Raj, S Vishwanath, B Akhilesh, A Yogeshwar Reddy, G Hitarth, B Hanik Vardhan: Sri Chaitanya School Kompally, Hyderabad, Large Group.
  • Trishanku Swargam, D Karthik Reddy, N Nihas, D Karunya, M Farah Shaik, T Sreeshanth, M Bala Sailu: Sri Chaitanya School Kompally1, Hyderabad, Large Group.
  • Trikon, Vishnu Vardhan Vithanala, Karanam Krishna Varshish, Haneesh Muvvala, Vana Charan Kumar, Yedurupaka Dharma Sai Siddardha, Mandalapu Charitha Sai, Kanithi Santhoshi, Kanithi Prudhvi: Sri Chaitanya Em School, Mvp Colony, Viskhaptnam, Andhra Pradesh, India, Large Group.

Grade 9 Honorable Mention

  • Colony Dyson, Adithya Acharya: Sri Chaitanya Techno School, Nolambur, Chennai, Tamil Nadu, India, Individual.
  • Atijiv, Sidharth, Rajeev, Zaheer, Jagruth, Rahul: Narayana E-Techno, Hyderabad, Telangana, India, Small Group.
  • Grafikos, Gautham V, Mohnish Ram D N, Sai Naresh P, Senthilkumaran K: Narayana E-Techno School, Tambaram, Chennai, Tamilnadu, India, Small Group.
  • The Space Abode, D Santosh, Sure Yogendra, Leisha Sree, Shrihitha: Narayana E-Techno School, Thubarahalli, Bangalore, Karnataka India, Small Group.
  • Vision, Abhinav, Dheeraj, Vanshika, Kaustub: Sri Chaitanya Techno School, Seshadripuram, Bengaluru, India, Small Group.
    Terra, K.Devi Sri Akhil, K.Vishnunandan, N.Yuvaraj, K.Sahith, G.Ravi Raj, G.V.S.Prakash, T.Pranav: Narayana E-Techno School, Bhavanipuram, Vjayawada, Andhra Pradesh, India, Large Group.
  • Stardust, Abilbek Raiymbek, Bildebaeva Amina, Kaldymuratov Alimzhan, Kashkunova Ayana, Nurgazy Hantore, Sandykbaev Adil, Vladin Dias, Alenov Damir, Askarbek Temirlan, Baybolov Yeskendir, Mukan Ramazan: Nis Pmd Almaty, Almaty, Kazakhstan, Large Group.
  • Cosmo, Ayaan Chauhan, Vedant Rawat, Vedansh Kaushik, Advay Pratap, Lavanya Choudhary, Sana Khan, Vansh Choudhary, Akshat Tyagi: Narayana E-Techno School, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India, Large Group.
  • Naturex, Jyothi Sree.P, Aishwarya.M.N, Gahana.R, Kushal Kumar.M.N, Bhuvan.N, Yatin, Shreyas.J: Chaitanya School, Mahalaxmi Layout, Karnataka, India, Large Group.
  • Shanmukha, Mounish Kakivalla, Shaik Fasiha Kousar, Joharika S, Mohammed Samiullah Shaik, Manasa Veena Thoti, Nitheesh Chandra K: Chaitanya Techno High School, India Large Group.
  • Astrophel, Mohammad Ayan, Syed Ahmad Ali, Mohammad Zaid Agha, Arryan Hasan, Shashwat Singh, Samarth Gupta: Our Lady of Fatima Sr Secondary School, Aligarh, Uttar Pradesh, India, Large Group.

Grade 8 Honorable Mention

  • Indraprastha, Manik Vikram Purohit: Sri Chaitanya Techno School, Seshadripuram, Bengaluru, Karnataka, India, Individual.
  • Vinnaetram, Nitheya Shree .M: Sri Chaitanya Techno School, Perumbakkam, Tamilnadu, India, Individual.
  • Provenance, Jiya Mohan: Sri Chaitanya School, Perumbakkam, Tamilnadu, India, Individual.
  • Deep-Space Researcher for Enhanced Asteroid Mining (D.R.E.A.M), Praneel: Kennedy Middle School, Cupertino, California, USA, Individual.
  • Cosmos Clan, Yousuf Shaik, Raghu Veer Kolli, Haritha Nallabotu: Sri Chaitanya High School, India, Small Group.
  • INSS-1, Harikesh, Lakshay Ram, Srinath: Sri Chaitanya Techno School, Salem, Tamilnadu, India, Small Group.
  • Arrow, Tarfulea Antonia, Nicu Alexandru, Asgari Armin: The International Computer High School of Bucharest, Bucharest, Romania, Small Group.
  • Interstellar Space Colony, Jyothsna, Bhavi, Trisha, Shreya, Samiksha: Sri Chaitanya International School Wagholi, Hyderabad, India, Small Group.
  • Lumos, Ameya Aneja, Kahini Kashyap, Manaal Azhar, Shivam Chaudhary: Delhi Public School R.K., Puram, New Delhi, Delhi, India, Small Group.

Grade 7 and Younger Honorable Mention

  • L’Avneir, Sanjitha K: Sri Chaitanya High School, Perumbakkam, Chennai, Tamilnadu, India, Individual.
  • Sharli’s Friends, Ananeva Natalia: Gymnasium No. 10, Staray Russa, Novgorod Region, Russia, Individual.
  • Harmony, Sathwik Bongarala: Sri Chaitanya Global School, Nalgonda-2, Telangana, India, Individual.
  • Hydra, Arnav Gopal Nandurkar: Vision English Medium School, Pune, Maharashtra, India, Individual.
  • Space City, Medha Ramesh: Narayana Olympiad School Skn Branch, Bangalore, Karnataka, India, Individual.
  • Tesla, Lalith Anad Sai Manikanta Pulibandla, Pothuraju Gaturam, Sai Ritwik Desetti, Lakshmi Tulasi Pudi, Eswar Naga Jayanth Gottipati, Maddi Naga Venkata Lakshmi Siva Prasanna Gnana Siri, Tirumala Sri Karthikeya Vusa: Sri Chaitanya Techno High School Guntur, Large Group.
  • Space Dominian, Likhitha Priya Gattupalli, Raghuvir Kotapotula, Adithi Kotapotula, Puzitha Nalluri, Sraddha Gawali, Sasank Kante, Uday Raj Gampala: Sri Chaitanya Techno School Ongole, India, Large Group.
  • Piligrim, Lanka Charan Sai, Sri Ganga Bhavani Naradasu, Nunna Venkata Anjana, Siva Sai Shanmukha Venkateswarlu Paidimarri, Adithya Manikantheswar Savarm, Chadra Sri Likhitha Savaram: Sri Chaitanya High School Guntur Ds 1, India, Large Group.
  • Bliss, Dheeraj Praveer Chembeti, Sasidhar Sai Baddula, Jathin Sai Chowdary Veeragandham, Vishnu Priya Virigineni, Venkata Sree Vyshnavi Paramkusam, Shamma Vadapalli: Chaitanya Techno School Tirupathi, India, Large Group.
  • Inas, Nikith Maddi, Akhil Surya Vardhan Guttikonda, Naga Chaitanya Varma Jampana, Srivarshan G, Venkata Naga Kousthub Chandra Killamsetti, Samhitha Akunuri, Ruthvik Pudi, Kishore Rajan Patnana: Chaitanya High School, Rajahmundry-4, Andhra Pradesh, India, Large Group.
  • Pinnacle, Sai Keerthana T, Sateesh J M, Neha M H, Shashini K, Alekhya Kakarla, Aniketh Sankanur: Chaitanya Secondary School, Gangavati, Karnataka, India, Large Group.
  • Renaissance, Pranav Varshan T, Ajesh. D, Bhavish, Krithika, Lokesh, Hari Harn B: Narayana Olympaid School Vepery, Chennai, Tamil Nadu, India, Large Group.

Artistic Merit Honorable Mention

  • Glimpses of Space Colony Views, Aman Ahmed Shaik, Naga Praveen Bitra, Akshaya Badugu, Wajida Sareen Syed: Chaitanya High School Srinivasapuram, India.
  • Vita Nova, Mahendra Ganapathy T: Narayana Olympiad School, Chennai, Tamil Nadu, India.
  • Pragyan, J Sree Moukthika: Narayana E-Techno School, Naval Armed Depot, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India.
  • Abelia Art NSS, D Harini: Narayana E-Techno School, Madhurawada Branch, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India.
  • Astronaut Space Tour in Single Seating Vehicle, Bhagavan: Chaitanya School Newtown, Kolkata, India.

Literary Merit Honorable Mention

  • A Once in a Lifetime Experience, Arina Orlova: School Umka, Krasnoyarsk, Russia.
  • Unknown Land, Saanvi Yatish: Chaitanya High School, Tumkur-2, Karnataka, India.
  • A Brighter Dawn, Vidhi Mandal: Narayana Olympiad School, Harlur Road, Hsr Extension, Bangalore, Karnataka, India.
  • Missing Mangata, Yajya: Narayana E-Techno School, India.
  • Oriana, Nakshatra Vinoth: Narayana E-Techno School, Bangalore, Karnataka, India.

Sursă foto: Facebook/National Space Society

Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Constanța 100% pe Facebook printr-un Like mai jos:
Constanta-financiara-sigla-jpg
sprijina-jurnalismul-independent

Leave a Reply

Your email address will not be published.