Cazinoul din Constanța are tarife de Paris: 50 de lei intrarea, 700 de euro pe oră cununia, 6.000 de euro pentru activități corporate

Consilierii municipali din Constanța au votat astăzi, 27 mai, într-o ședință extraordinară, tarifele pentru intrarea în Cazino și pentru închirierea spațiilor din clădire.

Ședința a avut loc online, iar președintele de ședință, Dede Perodin, le-a atras atenția consilierilor că nu au voie să vorbească mai mult de două minute.

Primăria Constanța a propus un tarif general de 50 de lei pentru intrarea în Cazinoul din Constanța.

Prețul este imens. La muzeul Louvre din Paris, cel mai vizitat muzeu din lume, biletul de intrare, fără reducere, este de 22 de euro, deci circa 110 lei. Louvre are însă o suprafață expozițională de 72.735 metri pătrați și peste 615.000 de obiecte, dintre care sunt expuse circa 35.000.

Biletul pentru a vizita unul dintre cele mai celebre cazinouri din lumea, cel din Monte Carlo, este de 20 de euro, în care este inclusă o oferă „Casino Royal”.

În Constanța, în prețul de 50 de lei sunt incluse fotografiile și filmările personale (cu excepția celor profesionale).

Elevii, studenții și pensionarii vor beneficia de un tarif redus, de 25 de lei, iar copiii sub 7 ani, persoanele cu dizabilități și însoțitorii acestora vor avea acces gratuit.

Tarife diferențiate în funcție de zona vizitată:

  • Subsol și parter:
    • Tarif întreg: 30 lei
    • Tarif redus (elevi, studenți, pensionari): 15 lei
  • Etaj:
    • Tarif întreg: 20 lei
    • Tarif redus (elevi, studenți, pensionari): 10 lei

Pentru ședințe foto-video profesionale, tarifele sunt mult mai mari:

  • 1.000 lei / 30 de minute pentru sesiuni cu profesioniști
  • 500 lei pentru o ședință foto de familie
  • 100 lei / persoană pentru vizitări de grup cu ghid

Spațiile din Cazino, disponibile pentru închiriere

Pe ordinea de zi a ședinței figurează și stabilirea tarifelor de închiriere pentru spațiile din Cazino:

  • 16 euro/mp/lună pentru spațiul destinat unei cafenele (fără utilități, nemobilat, fără grup sanitar)
  • 1.100 euro/zi – închiriere săli expoziție (subsol)
  • 2.700 euro/zi – sala multifuncțională (activități culturale)
    6.000 euro/zi – aceeași sală pentru activități corporate
  • 1.700 euro/zi – sala de bal (activități culturale)
    2.600 euro/zi – sala de bal (activități corporate)
  • 350 euro/zi – sala Lounge
  • 700 euro/oră – sala pentru cununii civile

Consilierii AUR au propus un amendament prin care persoanele cu dizabilități și cele defavorizate pot intra gratuit. Cea de a doua categorie nu a fost explicată foarte clar. În ea ar intra însă pensionarii care beneficiază de programul Respect, copiii instituționalizați. Amendamentul nu a trecut însă de votul consilierilor. Au votat pentru numai cei de la AUR.

Felicia Ovanesian, consiler independent, nu a votat proiectul motivând faptul că, în opinia sa, constănțenii ar fi trebuit să beneficieze de tarife mai mici decât cei din restul țării. Consilierii PSD și PNL au votat pentru, AUR s-a abținut.

Cheltuieli de 5,8 milioane lei

Bugetul pentru anul viitor al firmei care administrează Cazinoul este estimat la aproximativ 5,9 milioane de lei. Sursele de venit includ 3,3 milioane de lei din vânzarea biletelor de acces (circa 9.041 de lei în medie pe zi), 1,6 milioane de lei din închirierea spațiilor și prestarea de servicii către terți. Potrivit directorului societății, obiectivul este obținerea unui profit de aproximativ 19.000 de lei la finalul anului, adică, în medie, circa 52 de lei pe zi.

Cheltuielile sunt estimate la 5,8 milioane de lei și includ costuri salariale, cheltuieli cu bunuri și servicii, iar o parte dintre tarifele finale urmează să fie stabilite de un evaluator ANEVAR, care va fi angajat în regim de urgență.

Recomandare: Cazinoul din Constanța, vizitat de 10.000 de persoane în patru zile, va fi închis din nou două zile, pentru curățenie

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de Facebook.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website. Comentariile la articole sunt moderate.

8 comentarii la “Cazinoul din Constanța are tarife de Paris: 50 de lei intrarea, 700 de euro pe oră cununia, 6.000 de euro pentru activități corporate

  1. O observație la tariful de 100 lei/persoană pentru vizitări de grup cu ghid. E discutabil tariful (ce-ar putea spune ghidul ca tu sa scoți macar un auu!/ 100 lei), dar trecem peste asta.E doar o întrebare de baraj. Trecem și peste faptul ca nu știm câți ghizi are (sau va avea) Cazinoul.
    Să luăm situația (că poate exista așa ceva) de o personă care așteaptă să intre dar nu are cu cine! Are timpul limitat și a doua oară nu mai vine, iar Primăria, în final, pierde “o sută” și câștigă reclamă pe gratis.
    Trebuie să se clarifice/ specifice din start de câte persoane,minim,trebuie să fie grupul și care este timpul maxim (ma gândesc la zece minute,nu mai mult) de așteptate. Dar ce știu eu….

  2. Cui nu-i convine, nu merge! Care-i problema? Francezii au tarife reduse la Versailles? I don’t think so

    1. Francezii oferă intrare gratuită la muzeele naști ale până la 26 ani tuturor cetățenilor din UE, intrare liberă adesea până la 18 ani tuturor indiferent de naționalitate, intrare gratuită persoanelor cu dizabilități și însoțitorilor și mai sunt câteva cazuri aparte… nu e loc de comparatie

  3. Este un pret decent pentru a vizita o cladire simbol. Cine vrea sa se cunune intr-o cladire de acest gen isi poate permite sa plateasca si taxele. De ce tot timpul trebuie sa criticam. Aceasta cladire se afla pe malul marii si marea produce coroziune. Va trebui intretinut. Deci…nu! Nu mi se par preturi mari.

  4. Cum altfel? Salariile din primărie cine doriți să le plătească? Sau alt exemplu. Dincolo. La Confort. Ale șefilor. Nu mă refer la salariați. Aceștia, vai mama lor. Ultimul avans, la contabilitate, 1400. Mizerie. Cu siguranță în Primărie este altceva. Întotdeauna a fost. Deci revenim. Tarife uriașe peste tot. La proști, aceeași situație. Nimic.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul următor

Constanța, în topul accidentelor rutiere din România

mar mai 27 , 2025
Județul Constanța, cu o rețea urbană congestionată și o flotă auto îmbătrânită, rămâne un punct roșu pe harta siguranței rutiere din România. Autoritățile sunt chemate să ia măsuri urgente pentru îmbunătățirea infrastructurii și reducerea numărului de accidente, mai ales în lunile de vârf ale sezonului estival. Constanța se află în […]