
Ioan Holender, cunoscut pe scena muzicală internațională ca cel mai longeviv director al Operei de Stat din Viena (Wiener Staatsoper), este în aceste zile într-o vizită de lucru în Constanța.
Acesta a confirmat, într-o conferință de presă, că va susține echipa Cazinoului din Constanța pentru a dezvolta un festival internațional de muzică clasică.
Evenimentul va avea loc în toamna anului viitor în sala de spectacole a Cazinoului, iar reprezentațiile muzicale vor fi programate în zilele de sâmbătă și duminică.
Întregul demers va fi realizat cu susținerea Primăriei Municipiului Constanța și Organizației de Management al Destinației Mamaia Constanța.
Ioan Holender a ales Cazinoul din Constanța pentru a dezvolta un festival de muzică adaptat specificului clădirii și publicului său. Rolul noului program cultural care va avea loc în intervalul septembrie – noiembrie 2026 este de a consolida propunerea culturală a Cazinoului din Constanța și a orașului și de a promova destinația Constanța-Mamaia în rândul publicului național și internațional.
„În fiecare sfârșit de săptămână din perioada propusă pentru festival va avea loc la Cazinoul din Constanța un eveniment bazat pe muzică, această limbă universală prin care se transmit toate emoțiile posibile, dorințe, gânduri, sentimente sau speranțe. Muzica poate atinge sufletele oamenilor dacă este aleasă în compozițiile potrivite. Nu este nevoie să știi o anumită limbă, vreun compozitor anume sau să cunoști subiectul abordat. Este suficient să fii prezent și să te bucuri. Dorința mea este să reușesc, prin selecția atentă și a celor transmise prin muzică – prin artiști și instrumentaliști – să ajung la un nivel de calitate cât mai apropiat sau egal cu clădirea Cazinoului. […] Din punct de vedere al conținutului, va fi un festival de muzică clasică, un mix de la Mozart până la muzica bine cunoscută din zilele noastre. Rolul meu este să fac propunerea și distribuția artistică a acestor concerte către echipa Cazinoului din Constanța. Biletele nu vor fi gratuite, dar vor avea un preț accesibil, pentru că tot ce este bun are un preț. O consecință directă a acestor spectacole ar fi de dorit să fie atragerea turiștilor străini în orașul Constanța, un oraș de mare însemnătate din punct de vedere istoric și cultural.”, a declarat Ioan Holender în cadrul unei conferințe de presă susținute astăzi la Cazinoul din Constanța.
Cine este Ioan Holender
Originar din Timișoara, Ioan Holender s-a stabilit din 1959 la Viena unde a absolvit Conservatorul și a dezvoltat o carieră în lumea muzicală care i-a adus recunoașterea internațională, atât prin prisma activității de impresariat artistic, cât și în calitate de președinte sau director al unora dintre cele mai prestigioase instituții culturale sau festivaluri. Ioan Holender este recunoscut astăzi ca cel mai longeviv director al Operei de Stat din Viena (Wiener Staatsoper) și a fost președinte și director artistic al Festivalului Internațional George Enescu timp de șapte ediții.
De asemenea, de-a lungul carierei extinse pe mai bine de șapte decenii, domnul Holender a fost consilier artistic al Metropolitan Opera New York și al festivalului de primăvară din Tokyo. Printre distincțiile obținute de domnul Holender se numără Ordinul Național Steaua României, în gradul de Mare ofițer, medalia de onoare în aur a orașului Viena și decorația de onoare în aur a Republicii Austria.
Festivalul internațional de muzică clasică de la Constanța realizat sub direcția artistică a maestrului Ioan Holender vine în completarea programului cultural al Cazinoului. În acest moment au fost abordate deja opt trupe și ansambluri de artiști de către echipa Cazinoului din Constanța pentru participarea în cadrul festivalului programat pentru toamna anului viitor.
Recomandare: Constanța câștigă milioane din Cazinou. De ce mai vinde primarul orașul pe bucăți?