Gravity Park a fost închis. Reacția secretarului de stat Florin Cocargeanu

Sursă foto: Florin Cocargeanu

Florin Cocargeanu, USR, secretar de stat în Ministerul Dezvoltării, critică dur modul în care administrația locală a gestionat unul dintre cele mai îndrăgite spații de recreere din Constanța – Gravity Park. Recent, parcul a fost închis de Protecția Consumatorilor, după ce starea sa a devenit tot mai degradată.

„Gravity Park, un spațiu emblematic pentru tinerii pasionați de sporturi extreme și mișcare în aer liber, a fost recent închis de ANPC. Deși a fost un punct important de atracție, parcul s-a transformat treptat într-un peisaj al nepăsării: băncile din lemn sunt rupte sau lipsesc, rampele pentru biciclete și skate sunt serios deteriorate, iar multe dintre structurile metalice au devenit nesigure. Toaletele publice sunt permanent închise, coșurile de gunoi insuficiente, iar deșeurile se acumulează zi de zi. Vegetația neîngrijită a invadat aleile și spațiile de antrenament, dând senzația unui loc uitat de lume”, a scris Florin Cocargeanu într-o postare publică.

Acesta consideră că închiderea parcului este o consecință directă a neglijenței administrației locale, care a ignorat ani la rând întreținerea și siguranța zonei:

„Este regretabil că administrația locală a permis ca unul dintre cele mai vii spații de recreere ale orașului să ajungă într-o asemenea stare. Lipsa investițiilor în întreținere, absența unui program de igienizare constant și neglijența în gestionarea siguranței vizitatorilor au dus la închiderea parcului.”

Florin Cocargeanu subliniază că Gravity Park nu era doar un loc pentru sport, ci un reper pentru comunitatea tânără, un loc al prieteniei, al inițiativei și al energiei pozitive:

„Gravity nu era doar un loc pentru sport, ci și un reper pentru comunitatea tânără, un spațiu care încuraja mișcarea, prietenia și inițiativa. Faptul că a fost lăsat să se degradeze arată cât de puțin contează, în ochii autorităților locale, nevoia reală a tinerilor pentru spații urbane moderne, curate și sigure. E regretabil că, în loc să investească în crearea altor spații similare, primăria lasă să dispară singurul loc destinat sporturilor extreme.”



Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de Facebook.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website. Comentariile la articole sunt moderate.

Un comentariu la “Gravity Park a fost închis. Reacția secretarului de stat Florin Cocargeanu

  1. Lasat in paragina pentru ca un „investitor” a pus ochii pe locatie. Conteaza doar „elitele”. Pleava la razboi.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul următor

Un biciclist și-a pierdut viața după ce a fost lovit de o mașină, pe un drum neiluminat

joi oct. 16 , 2025
Un grav accident rutier s-a produs în această seară, în jurul orei 19.00, pe drumul comunal DC 5, în afara localității 23 August, județul Constanța. Potrivit informațiilor transmise de IPJ Constanța, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Mangalia au fost sesizați cu privire la eveniment. Din primele cercetări reiese că o […]