Mohammad Murad și-a pus la punct un coleg de partid: „Cum ar fi să se comporte italianul sau spaniolul sau neamțul așa cu românii?” VIDEO

Mohammad Murad, parlamentar AUR, și-a pus la punct un coleg de partid chiar în parlament. Murad, despre care am scris critic de mai multe ori, a avut dreptate azi.

Mohammad Murad a reacționat nervos după ce vicepreședintele partidului, Dan Tănasă, a declarat că „nu vreau să văd picior de azilant și de refugiat în România”.

„Noi am jurat credință patriei noastre, România. Noi am jurat să lucrăm la prosperitatea poporului român, n-am jurat să aducem cât mai mulți azilanți în România. Eu, spre exemplu, nu vreau să văd picior de azilant și de refugiat în România. Niciunul, fraților! (…) România are deja multiculturalism. Nu avem nevoie de refugiați, nu avem nevoie de azilanți”, a strigat Tănasă de la tribună.

Primul care i-a dat replica a fost deputatul USR Iulian Bulai:

„Câtă ipocrizie. Chiar în spatele antevorbitorului meu stă un om care se numește domnul Murad, care a venit în România, care investește aici, care creează locuri de muncă, care aduce plusvaloare. A fost emigrant, i s-a deschis o ușă. Lăsați oamenii buni, valoroși să intre în țară. Nu vă mai folosiți de elemente care nu sunt reale pentru dezbaterea reală din România, pentru a împrăștia ură”, a spus Bulai.

Apoi, la microfon a venit chiar Murad, de la AUR, care l-a mustrat pe colegul său de partid:

„Voi vorbi ca Murad, românul care a fost bine primit în România la vârsta de 17 ani.

Înainte de toate suntem oameni. Înainte de orice, toate religiile cred în Dumnezeu. Valorile cele mai importante – caracter, asumare, credință – toate au un singur Dumnezeu sus. Există o singură Românie, nu cred că după alegeri există un câștigător și un perdant. Există o țară care câștigă sau pierde.

Dacă atunci când am venit în România, la studii, era cineva să spună că nu vrem străini, astăzi eu nu eram medic și nu erau peste 5.000 de medici arabi în spitalele românești. Vreți să dați afară 5.000 de arabi care muncesc cot la cot pentru a salva oameni?

Trebuie să avem brațele deschise în primul rând unul pentru altul și, în al doilea rând, noi pentru toți. Nu mai putem să punem granițe.

Nu cred că este o problemă că sunt mai puțin de 63 de migranți în România, nu sunt mai mulți.

Sunt 5-6 milioane de români care simt la fel ca mine acum. Cum ar fi să se comporte italianul sau spaniolul sau neamțul așa cu românii? Politica de a fi om e mai puternică decât orice”, a declarat Murad.

Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de Facebook.

Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website. Comentariile la articole sunt moderate.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul următor

Deputatul Marian Crușoveanu, după rezultatul alegerilor: „Pericolul extremismului este mai prezent ca niciodată”

mar mai 6 , 2025
Deputatul PNL de Constanța, Marian Crușoveanu, a transmis un mesaj public după primul tur al alegerilor prezidențiale, mulțumindu-le constănțenilor care au mers la vot și au susținut candidatura lui Crin Antonescu. Deși acesta nu a reușit să intre în turul al doilea, Crușoveanu a lăudat campania „decentă și corectă” a […]