
Campionatele Mondiale de Gimnastică 2025, desfășurate la Jakarta, au adus emoții intense pentru delegația României. În finala de la sol, tricolorele Sabrina Voinea Maneca și Denisa Golgotă au reprezentat țara noastră cu determinare și eleganță, însă fără a reuși să urce pe podium.
Cea mai bună clasare a venit din partea Sabrinei Voinea Maneca, care s-a oprit la un pas de medalie, ocupând locul 4, cu 13.466 puncte. Gimnasta din Constanța, care în calificări obținuse cea mai mare notă a probei, a avut o evoluție spectaculoasă, dar o mică ezitare la finalul unei linii acrobatice i-a redus șansele la podium.
Deși a avut o dificultate mai mare (5.900) decât britanica Abigail Martin – ocupanta locului 3 (5.800) –, nota de execuție a făcut diferența: 7.566 pentru Sabrina, față de 7.666 pentru sportiva din Marea Britanie.
Revenită spectaculos în competiții după o pauză de cinci ani, Denisa Golgotă a impresionat prin curaj și constanță. Cu o notă totală de 12.233 (execuție 7.333), gimnasta româncă a încheiat finala pe locul 7.
Podiumul finalei de la sol a fost dominat de sportivele asiatice și britanice:
- Aiko Sugihara (Japonia) – 13.833 p
- Ruby Evans (Marea Britanie) – 13.666 p
- Abigail Martin (Marea Britanie) – 13.466 p
Pentru context, același punctaj – 13.833 – fusese obținut de Sabrina Voinea în calificări, ceea ce confirmă nivelul de performanță și potențialul uriaș al gimnastei române.
România nu a mai cucerit medalii mondiale la gimnastică de 10 ani, ultima performanță fiind înregistrată în 2015, la Glasgow, prin Marian Drăgulescu (argint la sărituri) și Larisa Iordache (bronz la individual compus).





